НОВИТЕТИ

„Би се викал Барбара“ - краток документарен филм за Фифи

„Би се викал Барбара“ е нов краток документарен филм во продукција на ФДУ – Скопје, кој зборува за момчет...
„Би се викал Барбара“ - краток документарен филм за Фифи (фото)

Како изгледаат 2000 калории - видео

Кога сме на диета во која треба да ги броиме калориите, тоа може да биде напорна и тешка задача. Постојан...
Како изгледаат 2000 калории - видео (фото)

Хрониките на францускиот хипстер - серија фотографии

Оваа серија на фотографии од Тио Госелин, аматер-фотограф од Париз, е наречена Хрониките на францускиот х...
Хрониките на францускиот хипстер - серија фотографии (фото)

Како децата реагираат на хомосексуалноста во новото видео на The Fine Brothers

Невообичаено ново видео се врти деновиве низ интернет, каде група на млади деца со возраст од 5/13 години...
Како децата реагираат на хомосексуалноста во новото видео на The Fine Brothers (фото)

Колку цветови се потребни за 100ml парфем?

За да се добијат 30 милилитри од легендарниот парфем Шанел бр.5, потребни се дури 1.000 цветови јасмин, к...
Колку цветови се потребни за 100ml парфем? (фото)

Видете зошто имаме апсолутно нереални стандарди за убавина во само 37 секунди!

Еве ја причината поради која дури и девојките кои имаат конфекциски број 34 или 36 не се задоволни со сво...
Видете зошто имаме апсолутно нереални стандарди за убавина во само 37 секунди! (фото)

Македонија на листата за „Најдобри држави кои треба да ги посетите во 2014“

И нашата мала и убава земја се најде на оваа листа на 9тото место во категоријата на најдобри 10 држави! ...
Македонија на листата за „Најдобри држави кои треба да ги посетите во 2014“ (фото)

UN Women го искористи Google за да го прикаже сексизмот во светот

Новата кампања на UN Women користи вистински резултати од пребарувачот Google за да докаже поента, а мног...
UN Women го искористи Google за да го прикаже сексизмот во светот (фото)

Саем на жена – настан посветен на современата жена

Покрај комерцијалниот карактер, Саем на жена има и едукативен дел, кој му ја дава целата тежина на настан...
Саем на жена – настан посветен на современата жена (фото)

Саем на жена 25ти до 27ми октомври

Саемот на жена ќе се одржи овој викенд, од 25ти до 27ми октомври, традиционално и по четврти пат, а оваа ...
Саем на жена 25ти до 27ми октомври (фото)

Футуристички супер-јахти на Заха Хадид

Добитникот на Pritzker наградата и еден од најпознатите и најуспешни архитекти во светот, Заха Хадид, зап...
Футуристички супер-јахти на Заха Хадид (фото)

Пештерската уметност – дело на жени?

Новите истражувања покажуваат дека отприлика три четвртини од пештерската уметност е дело на праисториски...
Пештерската уметност – дело на жени? (фото)

Најклише туристички фотографии

Колку и да сакаме да им се исмејуваме на личностите на фотографиите, многу е веројатно дека и ние вака би...
Најклише туристички фотографии (фото)

„Мода и листови" на Танг Чи Линг

„Мода и листови" е проект на илустраторот Танг Чи Линг од Малезија, кој експериментира со разни форми од ...
„Мода и листови" на Танг Чи Линг (фото)

Што кажува должината на нашето здолниште за нас?

Росеа Поси, студентка по арт и дизајн во Ванкувер, на својот тумблр ја објави фотографијата „Осуди“ (“Ju...
Што кажува должината на нашето здолниште за нас? (фото)

„Како жените треба да се однесуваат на состанок“ - сексистички совети од 1938

На сите ни се случило нашите баби да сакаат да ни дадат по некој совет за тоа како да се однесуваме кога ...
„Како жените треба да се однесуваат на состанок“ - сексистички совети од 1938 (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com