НОВИТЕТИ

„Уметноста на илузијата" изложба во Даблин

Некои од најпознатите современи уметници кои работат во областа на оптичка илузија беа собрани за изведув...
„Уметноста на илузијата" изложба во Даблин (фото)

Која е вистинската Џесика Рабит?

Она на што најмногу се сеќаваме за Џесика Рабит е секако нејзиниот провокативен црвен фустан, со многу ра...
Која е вистинската Џесика Рабит? (фото)

11 Странски зборови поврзани со љубов кои не можат да се преведат

Кога луѓето зборуваат за љубов често велат „Чувството е неописливо“ или „Но постојат зборови кои можат да...
11 Странски зборови поврзани со љубов кои не можат да се преведат (фото)

Бизарни моменти од историјата на Дизни

Денес нема дете или возрасен кој не знае за Дизни. Сите ние сме ги гледале цртаните на Дизни безброј пати...
Бизарни моменти од историјата на Дизни (фото)

Приватна колекција од принтови на Енди Ворхол за прв пат пред очите на јавноста

Приватна колекција од принтови на Енди Ворхол ќе биде изложена за прв пат на 50 годишнината од атентатот ...
Приватна колекција од принтови на Енди Ворхол за прв пат пред очите на јавноста (фото)

Open House London 2013

Како и секоја година, Лондончани, во периодот од 21ви до 22ри Септември ќе можат да истражуваат зад врати...
Open House London 2013 (фото)

10 Бизарни скулптури низ светот

Речиси секој град во светот има по некоја скулптура која е дел од историја, покажува некаков став, оддава...
10 Бизарни скулптури низ светот (фото)

Што кријат обоените слонови?

Во Индија, животните се богатство – а понекогаш и уметнички дела. Погледнете што кријат овие прекрасни би...
Што кријат обоените слонови? (фото)

„Паметни градови”

Изразот, „Паметни градови” се уште не го користат многу луѓе, иако истите никнуваат насекаде низ светот. ...
„Паметни градови” (фото)

ЛЕД трепки и УВ леќи

Погледнете кон иднината. Таа е светла, многу светла, толку е светла што дури трепките и леќите за очи има...
ЛЕД трепки и УВ леќи (фото)

Спреј за храна

Сите оние кои сакаат сребрен оброк или сини јагоди не мора тоа да го прават во некој скап ресторан, новит...
Спреј за храна (фото)

И кикириките можат да послужат за создавање уметност!

За некои се само храна, а за некои сретство за создавање на уметност. Уметникот Стив Казино одбрал необич...
И кикириките можат да послужат за создавање уметност! (фото)

Накит од долари

Лорен Тикл, 27, која живее во Бруклин, Њу Јорк направила колекција од накит за која употребила илјадници ...
Накит од долари (фото)

Мајка ги претвара лицата на своите деца во зомби и тролови

Мајка-уметник повторно ја открива својата страст за сликање користејќи ги лицата на своите деца како плат...
Мајка ги претвара лицата на своите деца во зомби и тролови (фото)

Вистински „Хобитски пештери” во Мексико

Тајна градина е откриена под површината на Земјата во Мексико. Оваа градина низ која се простираат различ...
Вистински „Хобитски пештери” во Мексико (фото)

Најпознатиот „невидлив” уметник на светот

Луи Болин е кинески уметник кој стана познат по тоа што на необичен и интересен начин станува „невидлив”....
Најпознатиот „невидлив” уметник на светот (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com