НОВИТЕТИ

Табуата и осаменоста низ 17 слики

Сите табуа и теми за кои не можете да зборувате, но и длабокото чувство на осаменост, вознемиреност, „шпи...
Табуата и осаменоста низ 17 слики (фото)

Среќен роденден Рири!

Во чест на вчерашниот роденден на Ријана ви прикажуваме како таа го менуваше стилот на косата низ годинит...
Среќен роденден Рири! (фото)

Најдобро облечените на BAFTA наградите

Кои беа најдобро облечени на BAFTA наградите кои се одржаа на 18ти февруари во Лондон?
Најдобро облечените на BAFTA наградите (фото)

Кои нации живеат најдолго?

Италијанците и французите живеат значително подолго од 79 т.е. 78 години во просек.
Кои нации живеат најдолго? (фото)

П како понеделник, П како пари!

Кои хороскопски знаци ќе се збогатат во иднина?
П како понеделник, П како пари! (фото)

Совршена елеганција за златен медал!

Германскиот лизгачки пар влезе во историјата!
Совршена елеганција за златен медал! (фото)

Кучешки денови - Среќна кинеска Нова година!

Пролетта доаѓа! - најави Кинеската Нова година
Кучешки денови - Среќна кинеска Нова година! (фото)

Акробација на смртта – сите погледи свртени кон севернокорејскиот пар на ЗОИ

Додека арената се тресеше од аплаузи, двојката ja одушеви публиката со спектакуларната „спирала на смртта...
Акробација на смртта – сите погледи свртени кон севернокорејскиот пар на ЗОИ (фото)

Сите потребни состојки во едно парче леб

Новиот Нутри протеински леб содржи високо ниво протеини и ниско ниво шеќери, неговиот нутритивен состав е...
Сите потребни состојки во едно парче леб (фото)

Ѕирнете во луксузните бањи на познатите

Очигледно знаат како да уживаат во апсурден луксуз.
Ѕирнете во луксузните бањи на познатите (фото)

Излечете ја вашата душа со Звездна

За советување и повеќе детали обратете се на телефонскиот број 075 688 588.
Излечете ја вашата душа со Звездна (фото)

20 факти за Тајната служба

Кои се овие луѓе кои секогаш во филмовите носат црни костуми и темни очила за сонце и можете лесно да ги ...
20 факти за Тајната служба (фото)

10 видови храна што мора да ги пробате во Европа

Пица, кроасани, тестенини, виршли, шницли... тоа е Европа!
10 видови храна што мора да ги пробате во Европа (фото)

Вежбите на Дакота Џонсон за Fifty Shades Freed

Дознајте колку пати неделно и колку долго вежбаше Дакота Џонсон за да биде Анастасија?
Вежбите на Дакота Џонсон за Fifty Shades Freed (фото)

Миризливи свеќи за подобро расположение

Ароматерапијата е сè што ви треба за да се ослободите од стресот и да се чувствувате подобро
Миризливи свеќи за подобро расположение (фото)

Сè што треба да знаете за Super Bowl 2018

Доколку се прашувавте што се случуваше на овој настан, погледнете што треба да знаете.
Сè што треба да знаете за Super Bowl 2018 (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com