НОВИТЕТИ

Во Париз, каде што модата е култура…

За сите кои се љубители на модата, oва се местата што не треба да ги пропуштите
Во Париз, каде што модата е култура… (фото)

Дел 1: Црвени рози, која е нивната симболика и кои се најсоодветните пригоди за да ги подарите

Црвените рози се универзален симбол на љубовта и страста и се несомнено најподаруваните цвеќиња. Токму и ...
Дел 1: Црвени рози, која е нивната симболика и кои се најсоодветните пригоди за да ги подарите (фото)

11 карактеристики кои ги наследуваме од таткото

Научниците ни откриваат кои карактеристики со сигурност доаѓаат од мајката или од таткото. Дали сте љубоп...
11 карактеристики кои ги наследуваме од таткото (фото)

Звездна Георгиева – доктор по психологија и јасновитка која ги има одговорите на сите ваши прашања

Во денешно време, кога живееме во свет полн со стресни ситуации и кога сите секојдневно сме презафатени с...
Звездна Георгиева – доктор по психологија и јасновитка која ги има одговорите на сите ваши прашања (фото)

Основачот на ИКЕА, почина на 91 година

Основачот на шведската фирма за мебел Икеа, Ингвар Кампрад, почина на 91-годишна возраст, соопшти компани...
Основачот на ИКЕА, почина на 91 година (фото)

Тоше Проески сѐ уште живее во нашите срца!

Во чест на неговиот роденден ви споделуваме неколку цитати од најдобрата личност на балканската музичка с...
Тоше Проески сѐ уште живее во нашите срца! (фото)

Како би изгледале Дизни принцезите на насловната на најпознатите списанија?

Не постои човек на планетата земја кој не ги гледал цртаните филмови на Дизни и секој ќе ви каже дека нај...
Како би изгледале Дизни принцезите на насловната на најпознатите списанија? (фото)

5 намирници по кои чувствувате повеќе глад: не постои полош избор!

Кога ќе почувствувате глад помеѓу главните оброци, многу е важно со што ќе го „залажете“ вашиот желудник....
5 намирници по кои чувствувате повеќе глад: не постои полош избор! (фото)

Како да го „победиме“ зимскиот блуз?!

Во овој временски период, кога веќе се изминати неколку студени зимски месеци, дел од популацијата веќе з...
Како да го „победиме“ зимскиот блуз?! (фото)

7 знаци дека сте здодевна личност на социјалните мрежи

Сигурно сте забележале како некои фотографии и постови од вашите пријатели на социјалните мрежи се толку ...
7 знаци дека сте здодевна личност на социјалните мрежи (фото)

Карактеристики според месецот на раѓање

Месецот во кој сте родени кажува многу за вашиот карактер! Пронајдете го вашиот месец и проверете дали ќе...
Карактеристики според месецот на раѓање (фото)

6 совети за нега на Божиќното цвеќе

Божиќното Цвеќе Euphorbia pulcherrima, или кај нас попозната како Божиќна Ѕвезда е предвесник на доаѓањет...
6 совети за нега на Божиќното цвеќе (фото)

Празничните гради се новата атракција на Интернет

Во овој период кога следуваат голем број на прослави и празници, луѓето низ целиот свет навистина многу н...
Празничните гради се новата атракција на Интернет (фото)

НАЈУБАВАТА ЉУБОВНА ПРИКАЗНА – „Совршениот странец“ од Ивана Наскова

Додека е ладно надвор, вие останете внатре на топло со најубавата љубовна приказна која ќе ве остави без ...
НАЈУБАВАТА ЉУБОВНА ПРИКАЗНА – „Совршениот странец“ од Ивана Наскова (фото)

Интервју со најдобриот македонски маратонец Александар Кираџиев

„Многу е тешко да се најде некој кој ќе го разбере ова што го правам во „Кралицата на спортовите“, колку ...
Интервју со најдобриот македонски маратонец Александар Кираџиев (фото)

Погледнете ги Божиќните декорации во Белата куќа

Може да се каже дека доаѓа најубавиот дел од годината, со најубавите празници, кога целиот град и сите до...
Погледнете ги Божиќните декорации во Белата куќа (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com