ШОУ БИЗНИС

10 работи за Jude Law

Џуд Ло е еден од најубавите холивудски актери и омилен актер на многу девојки. Веројатно за многумина е д...
10 работи за Jude Law (фото)

Интересни факти за Marilyn Monroe

Мерлин Монро е најпознатиот секс симбол на сите времиња, а за неа постојат неколку факти кои не се толку ...
Интересни факти за Marilyn Monroe (фото)

Познати личности кои се сликале за Playboy

Кога помислуваме на списанието Playboy, помислуваме на разголени девојки на кои мажите си плакнат очи. Но...
Познати личности кои се сликале за Playboy (фото)

MTV Cribs е фејк емисија, тука прочитајте зошто

Kолекцијата на скапи коли на 50 Сент и Лил Боу Вау сепак не се во нивна сопственост и истите се производ ...
MTV Cribs е фејк емисија, тука прочитајте зошто (фото)

Кои бебиња ги очекуваме во 2019 година?

Дознајте кои познати личности ќе станат родители во 2019 година
Кои бебиња ги очекуваме во 2019 година? (фото)

Вистинскиот трошок да се биде дел од кралското семејство. Дознајте повеќе колку потрошила Меган Маркл од моментот кога стана дел од кралската фамилија

Кралските модни експерти направија анализа на облеката која што ја носеа неколку кралски членови во годин...
Вистинскиот трошок да се биде дел од кралското семејство. Дознајте повеќе колку потрошила Меган Маркл од моментот кога стана дел од кралската фамилија (фото)

Погледнете ја Меган Маркл на матурската забава

Оваа слика ни потврдува дека Меган Маркл била родена да носи Тијара
 Погледнете ја Меган Маркл на матурската забава (фото)

Ар Кели бил во брак со Алаја?

Иако многу малку е објавено за нивниот брак, новата серија од 6 епизоди посветена на тајниот живот на Ар ...
Ар Кели бил во брак со Алаја? (фото)

Погледнете како би изгледале денес модните икони на 20ти век

Тие со својата препознатлива убавина и стил до ден денес се модна инспирација на многу жени.
 Погледнете како би изгледале денес модните икони на 20ти век (фото)

12 голи фотографии од нашите омилени филмски икони

Експлицитни фотографии кои ќе ја разгорат фантазијата на секој од нас.
12 голи фотографии од нашите омилени филмски икони (фото)

Венчавки на познатите кои ја одбележаа 2018 година

Погледнете ја листата на парови кои го кажаа судбоносното ДА во изминатата година
Венчавки на познатите кои ја одбележаа 2018 година (фото)

Како изгледаат децата на познатите

Ќерката на Мила Кунис е преслатка
Како изгледаат децата на познатите (фото)

Хајди кажа ДА!

Погледнете кој славен пар наскоро ќе заплива во брачните води
Хајди кажа ДА! (фото)

Познати личности за кои нема да верувате дека се состанувале

Толку чудни парови, што никогаш не би ни паднало на памет дека некогаш биле во врска...
Познати личности за кои нема да верувате дека се состанувале (фото)

15 познати личности кои ја изгубиле убавината во староста

Погледнете ја листата на 15 познати личности кои некогаш биле атрактивни, но со текот на годините убавина...
15 познати личности кои ја изгубиле убавината во староста (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com