ШОУ БИЗНИС

Кои се најплатените супермодели во светот?

Млади, убави, атрактивни, со воодушевувачки тела, тоа се познатите светски модели кои заработуваат милион...
Кои се најплатените супермодели во светот? (фото)

Ретки фотографии од познатите личности кои треба да ги видите

Кога гледате во старите фотографии, секогаш можете да почувствувате носталгија и да се потсетите на некои...
Ретки фотографии од познатите личности кои треба да ги видите (фото)

Фотографии од свадбата на Серена Вилијамс и Алексис Оханијан

Серена Вилијамс и Алексис Оханијан се заколнаа на вечна љубов на церемонија во Њу Орлеанс, а свадбата нав...
Фотографии од свадбата на Серена Вилијамс и Алексис Оханијан (фото)

Која е победничката на Мис на светот 2017?

Мис на светот 2017 се одржа на 18 ноември во Кина, каде што титулата на овој избор на убавица ја зема 20-...
Која е победничката на Мис на светот 2017? (фото)

Селена Гомез и Џастин Бибер потврдија дека се во љубовна врска

Во последно време постојано се зборуваше за Џастин Бибер и Селена Гoмез и голем број на луѓе, особено нив...
Селена Гомез и Џастин Бибер потврдија дека се во љубовна врска (фото)

The Weeknd повторно во врска со бивша девојка на Џастин Бибер

Неодамна, познатиот музичар и Селена Гомез ставија крај на својата љубовна врска. Во последно време, The ...
The Weeknd повторно во врска со бивша девојка на Џастин Бибер (фото)

Кристијано Роналдо и Џорџина Родригез добија ќеркичка

Крстијано Роналдо по четврти пат стана татко, а тоа го потврди и со фотографијата која ја објави на својо...
Кристијано Роналдо и Џорџина Родригез добија ќеркичка (фото)

Хајди Клум повторно со оригинална маска за Ноќ на вештерките

Хајди Клум е позната по своите оригинални и уникатни маски за Ноќ на вештерките, па затоа и оваа година с...
Хајди Клум повторно со оригинална маска за Ноќ на вештерките (фото)

Апликација која ја брише шминката - погледнете како изгледаат познатите дами

Сигурно досега сте инсталирале на вашиот мобилен телефон различни апликации со кои сте ставале ефекти на ...
Апликација која ја брише шминката - погледнете како изгледаат познатите дами (фото)

Маските на познатите личности за Ноќ на вештерките 2017

Ноќ на вештерките е празник кој се слави на 31 октомври. Во чест на овој празник поголемиот дел од познат...
Маските на познатите личности за Ноќ на вештерките 2017 (фото)

Најдобрите маски на Хајди Клум за Ноќ на вештерките

Може да се каже дека Хајди Клум е навистина кралица на маските за Ноќ на вештерките. 44-годишниот модел г...
Најдобрите маски на Хајди Клум за Ноќ на вештерките (фото)

Насловници страници на кои познатите дами позирале голи за време на нивната бременост

Да се позира гола за време на бременоста стана вистински тренд меѓу славните дами. Досега се направени го...
Насловници страници на кои познатите дами позирале голи за време на нивната бременост (фото)

Памела Андерсон со видео на Инстаграм се збогуваше од Хју Хефнер

Памела Андерсон стана ѕвезда благодарение на Хју Хефнер. Поради тоа се очекуваше нејзиното збогување од с...
Памела Андерсон со видео на Инстаграм се збогуваше од Хју Хефнер (фото)

Хју Хефнер почина на 91 година

Познатиот основач на Playboy почина на 91-годишна возраст, во својата вила во Лос Анџелес.
Хју Хефнер почина на 91 година (фото)

Откриен полот на четвртото дете на Кристијано Роналдо

Славниот пар Кристијано Роналдо и Георгина Родригез очекуваат девојче, а сето тоа беше случајно откриено ...
Откриен полот на четвртото дете на Кристијано Роналдо (фото)

Кајли Џенер го покажа трудничкото стомаче

20-годишната телевизиска ѕвезда го покажа своето трудничко стомаче на фотографија од забавата на својата ...
Кајли Џенер го покажа трудничкото стомаче (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com