ШОУ БИЗНИС

Селена Гомез и нејзиното момче The Weeknd вдомија кученце

Изминатиот викенд, Селена Гомез и нејзиното момче The Weeknd, одлучиле да вдомат кученце.
Селена Гомез и нејзиното момче The Weeknd вдомија кученце (фото)

Бруклин и Дејвид Бекам во првите редови на модната ревија на Викторија

Во недела наутро се одржа њујоршката модна ревија, каде Викторија Бекам дебитираше со својата пролет/лето...
Бруклин и Дејвид Бекам во првите редови на модната ревија на Викторија (фото)

Пејачката Кеша со 8 нови тетоважи

Познатата пејачка направила 8 нови тетоважи со огромно значење.
Пејачката Кеша со 8 нови тетоважи (фото)

Најразголените фотографии од Емили Ратајковски на Инстаграм

Емили Ратајковски е позната по своја убавина и совршено тело. Таа постојано објавува фотографии на својот...
Најразголените фотографии од Емили Ратајковски на Инстаграм (фото)

Анџелина Џоли изјави: „Не сакам да бидам сама“

Животот по раскинувањето на љубовна врска не е лесен ниту за богатите и славните. Анџелина Џоли отворено ...
Анџелина Џоли изјави: „Не сакам да бидам сама“ (фото)

Џон Леџенд и Криси Тиген уживаат во Италија

Џон Леџенд и Криси Тиген се еден од најомилените холивудски парови, кои воопшто не се срамат да ја покажу...
Џон Леџенд и Криси Тиген уживаат во Италија (фото)

Селена Гомез во чевли дизајнирани од нејзиното момче The Weeknd

Папараците сè почесто сe сведоци за големата љубов помеѓу двете музички ѕвезди.
Селена Гомез во чевли дизајнирани од нејзиното момче The Weeknd (фото)

19 познати личности кои позирале голи за рекламни кампањи

Познатите личности честопати одлучуваат да позираат голи. Тие уживаат во тоа да го покажуваат своето тело...
19 познати личности кои позирале голи за рекламни кампањи (фото)

Како изгледаа познатите за МТВ видео музичките награди 2017?

Изминатиот викенд се одржаа МТВ видео музичките награди каде се презентирани најдобрите музички видеа за ...
Како изгледаа познатите за МТВ видео музичките награди 2017? (фото)

Селена Гомез и The Weeknd - среќни и заљубени во Лос Анџелес

Селена Гомез и The Weeknd во моментов се едни од најзаљубените познати парови, а фотографиите на коишто т...
Селена Гомез и The Weeknd - среќни и заљубени во Лос Анџелес (фото)

Адријана Лима и Метин Хара фотографирани во Њујорк

Минатиот месец ги видовме првите фотографии од Адријана Лима и нејзниното ново момче, а овој пат тие беа ...
Адријана Лима и Метин Хара фотографирани во Њујорк (фото)

Џенифер Лопез позираше за септемвриското издание на „Paper“

Џенифер Лопез има 48 години и изгледа неверојатно, а овие фотографии се само уште еден доказ за тоа!
Џенифер Лопез позираше за септемвриското издание на „Paper“ (фото)

Како изгледаат денеска децата на познатите парови

Сигурно се сеќавате на првите фотографии на децата на познатите личности кога тие беа уште многу мали и с...
Како изгледаат денеска децата на познатите парови (фото)

Мадона сподели фотографија со своите шест деца

Мадона го прослави својот 59. роденден заедно со своето семејство и блиски пријатели. Познатата дама на с...
Мадона сподели фотографија со своите шест деца (фото)

Тајните тетоважи на познатите личности

Голем број од познатите ѕвезди имаат тетоважи кои гордо ги покажуваат на јавноста. Ова се дел од тајните ...
Тајните тетоважи на познатите личности (фото)

Како моделот Кара Делевињ го прослави својот 25ти роденден?

Изминатиот викенд познатиот модел Кара Делевињ го прослави својот 25ти роденден во друштво на своите приј...
Како моделот Кара Делевињ го прослави својот 25ти роденден? (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com