ШОУ БИЗНИС

Познатите ѕвезди и нивните невообичаени миленици

Сите љубители на животните посакуваат да имаат барем едно милениче во својот дом. Милениците знаат да ни ...
Познатите ѕвезди и нивните невообичаени миленици (фото)

Модните комбинации на Амал Клуни

Оваа дама не престанува да ги импресионира папараците со својот изглед и убавина. Сопругата на Џорџ Клуни...
Модните комбинации на Амал Клуни (фото)

10 познати личности кои немаат проблем со слабеењето

Познатите ѕвезди побрзо од било кој друг ја симнуваат и качуваат својата килажа.
10 познати личности кои немаат проблем со слабеењето (фото)

Како изгледале познатите за нивната матурска вечер

За повеќето тоа е највозбудливата вечер во животот, па најверојатно така било и за познатите личности. Де...
Како изгледале познатите за нивната матурска вечер (фото)

15 познати парови со огромна разлика во возраста

Разликата во возраста не претставува пречка за раѓање на љубовта. Доказ за тоа се овие славни личности шт...
15 познати парови со огромна разлика во возраста (фото)

Лејди Гага со нов изглед

Славната пејачка која веќе некое време беше отсутна од очите на јавноста, повторно ги освои папараците со...
Лејди Гага со нов изглед (фото)

Провокативни фотографии на Кајли Џенер

Најмладата ѕвезда од семејството Кардашијан не престанува да го привлекува вниманието на јавноста со свои...
Провокативни фотографии на Кајли Џенер (фото)

Промените во изгледот на Клои Кардашијан

Како и сите други познати личности, Клои Кардашијан секогаш ги следи модните трендови, па не е чудно што ...
Промените во изгледот на Клои Кардашијан (фото)

Холивудските модни икони од минатото

Холивудските ѕвезди од минатото биле оние кои инспирирале со својот префинет и уникатен стил. Овие модни ...
Холивудските модни икони од минатото (фото)

Како изгледаше 25. роденден на Селена Гомез

Додека некои познати личности се одлучуваат за големи роденденски прослави, младата пејачка и ѕвезда Селе...
Како изгледаше 25. роденден на Селена Гомез (фото)

Кога Мерлин Монро сѐ уште не била позната

Овие фотографии биле направени во 1950 година, кога светот сѐ уште не знаел за неа. Нејзиниот пријател Ed...
Кога Мерлин Монро сѐ уште не била позната (фото)

Никол Шерцингер и Григор Димитров заљубени на плажа на Капри

39-годишната пејачка е во љубовна врска со 26-годишниот бугарски тенисер Григор Димитров. Тие заминаа на ...
Никол Шерцингер и Григор Димитров заљубени на плажа на Капри (фото)

Најлошите фризури и шминка на познатите дами

Иако секогаш посветуваат внимание на својот изглед и се трудат секогаш да ги имаат најдобрите фризури и ш...
Најлошите фризури и шминка на познатите дами (фото)

Џенифер Лопез го прослави 48. роденден во Мајами

Познатата пејачка денеска наполни 48 години, но вчера го прослави својот роденден во Мајами. Нејзиното мо...
Џенифер Лопез го прослави 48. роденден во Мајами (фото)

Фотографии од славните ѕвезди без шминка

Славните ѕвезди секогаш се средени, убаво облечени и нашминкани и секогаш кога ќе се појават во јавноста ...
Фотографии од славните ѕвезди без шминка (фото)

Почина пејачот на Linkin Park

Честер Бенингтон беше пронајден мртов во неговиот дом во Палос Вердес Естејтс, Калифорнија. 41-годишниот ...
Почина пејачот на Linkin Park (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com