ШОУ БИЗНИС

Трансформациите во изгледот на Кендал Џенер

Од ѕвезда на реалити тв шоу до посакуван модел. Погледнете ги промените во изгледот на една од познатите ...
Трансформациите во изгледот на Кендал Џенер (фото)

Познати ѕвезди кои се на иста возраст

Некои од познатите личности изгледаат многу помладо или многу постаро од нивната возраст. Кога ќе ги спор...
Познати ѕвезди кои се на иста возраст (фото)

Заљубените Адријана Лима и Метин Хара уживаат во Бодрум

Адријана Лима до пред неколку дена уживаше со своите ќерки во Црна Гора, а сега беше фотографирана со сво...
Заљубените Адријана Лима и Метин Хара уживаат во Бодрум (фото)

Џиџи Хадид и Зејн Малик позираа за „Vogue“

Џиџи Хадид и Зејн Малик се во врска околу две години и познати се како еден од најзаљубените славни паров...
Џиџи Хадид и Зејн Малик позираа за „Vogue“ (фото)

Бијонсе ја објави првата фотографија од близначињата

По еден месец од породувањето, Бијонсе конечно одлучи да ги израдува своите фанови и на својот профил на ...
Бијонсе ја објави првата фотографија од близначињата (фото)

Најубавите фотографии од Џиџи Хадид и Зејн Малик

Џиџи Хадид и Зејн Малик се познати по тоа дека постојано објавуваат фотографии на своите профили на социј...
Најубавите фотографии од Џиџи Хадид и Зејн Малик (фото)

Лионел Меси и Антонела уживаат на Карибите

Познатиот фудбалер и неговата сопруга беа фотографирани за време на медениот месец на Карибите. Тие стапи...
Лионел Меси и Антонела уживаат на Карибите (фото)

Адријана Лима ужива на одмор во Црна Гора заедно со ќеркичките и бившиот сопруг

Адријана Лима на својот профил на Инстаграм сподели неколку фотографии на кои може да се забележи дека та...
Адријана Лима ужива на одмор во Црна Гора заедно со ќеркичките и бившиот сопруг (фото)

Џорџ и Амал Клуни на одмор во Италија со близнаците

Познатиот пар за првпат беше фотографиран со своите близначиња. Џорџ и Амал Клуни беа фотографирани ведна...
Џорџ и Амал Клуни на одмор во Италија со близнаците (фото)

Трамп во незгодна ситуација - Првата дама на Полска го прескокна и се ракуваше со Меланија

Доналд Трамп е познат по неговите ракувања и поздравувања. Овој пат тој имаше незгодна ситуација во Полск...
Трамп во незгодна ситуација - Првата дама на Полска го прескокна и се ракуваше со Меланија (фото)

Диор прослави 70-годишнина со забава во Париз

Модната куќа Кристијан Диор ја прослави 70-годишнината со неверојатна забава во Париз, каде што присуству...
Диор прослави 70-годишнина со забава во Париз (фото)

Дејвид и Викторија Бекам прославија 18 години брак

Пред 18 години, Викторија и Дејвид Бекам го кажаа судбоносното да и направија луксузна свадба во Ирска. Љ...
Дејвид и Викторија Бекам прославија 18 години брак (фото)

Селин Дион позираше гола за „Vogue“

Познатата вчера, за време на модната недела во Париз, позираше за Vogue. Модниот магазин сподели фотограф...
Селин Дион позираше гола за „Vogue“ (фото)

Како познатите личности го прославија 4 јули

Секоја година познатите личности го слават Денот на независноста на свој посебен начин. Тие секогаш објав...
Како познатите личности го прославија 4 јули (фото)

Емили Ратајковски изјави: „Не сакаат да соработуваат со мене бидејќи имам големи гради“

Емили Ратајковски е позната по својата убавина и прекрасно тело, а во едно интервју за австралискиот Harp...
Емили Ратајковски изјави: „Не сакаат да соработуваат со мене бидејќи имам големи гради“ (фото)

13 пати кога познатите личности носеле облека со знамето на САД

Знамето на САД често пати било причина за познатите личности да го носат како дезен на својата облека, а ...
13 пати кога познатите личности носеле облека со знамето на САД (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com