ШОУ БИЗНИС

15 познати личности кои биле во затвор

Поголемиот дел од познатите личности се познати по тоа дека често запаѓаат во неволји. На некои од нив им...
15 познати личности кои биле во затвор (фото)

Кортни Кардашијан ужива со новото момче во Сен Тропе

Кортни Кардашијан беше забележана како ужива со своето ново момче во Сен Тропе, а и на неколку други мест...
Кортни Кардашијан ужива со новото момче во Сен Тропе (фото)

46 познати личности и нивните вистински имиња

Поголемиот дел од познатите личности го имаат сменето своето вистинско има во друго уметничко име, а неко...
46 познати личности и нивните вистински имиња (фото)

Лијам Пејн на посета кај кралицата Елизабета

Лијам Пејн ја посети кралицата Елизабета и се појави облечен така што изгледаше навистина паметно, софист...
Лијам Пејн на посета кај кралицата Елизабета (фото)

Објавени имињата на близначињата на Бијонсе и Џеј Зи

Кон средината на јуни, сите обожаватели на Бијонсе и Џеј Зи беа пресреќни поради раѓањето на нивните близ...
Објавени имињата на близначињата на Бијонсе и Џеј Зи (фото)

Прекрасни фотографии од свадбата на Лионел Меси

Познатиот фудбалер се ожени со саканата Антонела Рокуцо, со која се познаваат од 5-годишна возраст. Арген...
Прекрасни фотографии од свадбата на Лионел Меси (фото)

Криси Тиген со гола града на настапот на Џон Леџенд

Криси Тиген е една од најуспешните бикини модели, па затоа не и` е проблем да го покажува своето тело. Но...
Криси Тиген со гола града на настапот на Џон Леџенд (фото)

Кристијано Роналдо сподели фотографија со која потврди дека е татко на близначиња од сурогат мајка

32-годишниот фудбалер потврди дека по вторпат стана татко, повторно од непозната сурогат мајка.
Кристијано Роналдо сподели фотографија со која потврди дека е татко на близначиња од сурогат мајка (фото)

Ријана во врска со наследникот на една од најголемите компании во светот

Ријана беше фотографирана со своето ново момче, како се бакнуваат во базен во вила во Шпанија и нејзините...
Ријана во врска со наследникот на една од најголемите компании во светот (фото)

15 познати личности кои биле посвоени

Секојдневно дознаваме нови работи за познатите личности. Кој со кого започнал љубовна врска, кој пар стап...
15 познати личности кои биле посвоени (фото)

Фотографии кои познатите личности ги споделија за Денот на татковците

Познато е дека познатите личности се активни на социјалните мрежи, особено на Инстаграм, каде што постоја...
Фотографии кои познатите личности ги споделија за Денот на татковците (фото)

Викторија Бекам позираше за холандското издание на „Vogue“

43-годишната Викторија Бекам овој пат позираше пред објективира на Јан Велтерс и е лицето од насловната с...
Викторија Бекам позираше за холандското издание на „Vogue“ (фото)

Бијонсе роди близначиња

Славниот пар им посака добредојде на близначиња, а малата Блу Ајви се израдува што доби братче и сестриче...
Бијонсе роди близначиња (фото)

Прекрасни фотографии од кралското семејство од роденденот на кралицата

Во саботата се одвиваше прославата по повод роденденот на кралицата Елизабета. „Trooping the Colour“ е оф...
Прекрасни фотографии од кралското семејство од роденденот на кралицата (фото)

Адријана Лима доби прекрасно изненадување за роденден од нејзините ќеркички

Адријана Лима овој роденден сигурно ќе го памети засекогаш, бидејќи доби прекрасно изненадување од двете ...
Адријана Лима доби прекрасно изненадување за роденден од нејзините ќеркички (фото)

5 познати парови кои раскинале и на крајот стапиле во брак

На социјалните мрежи секојдневно се појавуваат фотографии од познатите парови, на коишто тие изгледаат пр...
5 познати парови кои раскинале и на крајот стапиле во брак (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com