ШОУ БИЗНИС

Познати личности кои се најплатени во 2017

Минатата година најплатена позната личност беше пејачката Тејлор Свифт, а оваа година првото место му при...
Познати личности кои се најплатени во 2017 (фото)

Како изгледаат најнеудобните чевли на познатите дами

Познатите дами секојдневно се грижат за својот изглед и одбираат модни комбинации со кои ќе го привлечат ...
Како изгледаат најнеудобните чевли на познатите дами (фото)

Никол Кидман неодолива во цветен фустан на црвениот тепих на премиера во Лос Анџелес

Познатата глумица постојано воодушевува и изненадува со својот изглед и навистина е тешко да се поверува ...
Никол Кидман неодолива во цветен фустан на црвениот тепих на премиера во Лос Анџелес (фото)

Нов холивудски пар? Бела Хадид фотографирана со Џордан Барет

Поминаа седум месеци откако Бела Хадид ја прекина врската со The Weeknd, кој сега е во љубовна врска со п...
Нов холивудски пар? Бела Хадид фотографирана со Џордан Барет (фото)

Кендал Џенер го продава својот дом - погледнете како изгледа

Кендал Џенер е една од сестрите од познатото семејство Кардашијан/Џенер, којашто иако е една од најпознат...
Кендал Џенер го продава својот дом - погледнете како изгледа (фото)

Квалитетите на Џони Деп

Актер, продуцент, писател, музичар, Џон Кристофер Деп II, роден 9 јуни, 1963, со номинации за Оскар за фи...
Квалитетите на Џони Деп (фото)

Фотографии од свадбата на Пипа Мидлтон

Сестрата на војвотката Кетрин стапи во брак со Џејмс Метјус. 33-годишната Пипа Мидлтон со насмевка влезе ...
Фотографии од свадбата на Пипа Мидлтон (фото)

Најразголените фотографии на познатите личности

И покрај тоа што во плакарите ја имаат најскапата и најмодерна облека, познатите личности обожаваат да се...
Најразголените фотографии на познатите личности (фото)

Предлог книги за читање од Ема Вотсон

Исто како и ликовите на Хермиона и Бела кои ги глумеше во добро познатите филмови, така и самата Ема Вотс...
Предлог книги за читање од Ема Вотсон (фото)

Слатки фотографии од славните татковци и нивните деца

Нема нешто поубаво од тоа да се види маж кој се однесува нежно со своето дете, а двајцата во комбинација ...
Слатки фотографии од славните татковци и нивните деца (фото)

Како би изгледате познатите личности кога би го промениле полот

За познатите личности е познато дека постојано им се прават некои промени на физичкиот изглед. Тоа едност...
Како би изгледате познатите личности кога би го промениле полот (фото)

Мајли Сајрус со нова песна и видео-спот

Пред една недела пејачката Мајли Сајрус објави дека снимила љубовна песна посветена на нејзиниот вереник,...
Мајли Сајрус со нова песна и видео-спот (фото)

Ретки фотографии од боксерската легенда Мухамед Али

Мухамед Али беше еден од најзначајните и најпознатите спортисти на сите времиња. Неговата кариера започна...
Ретки фотографии од боксерската легенда Мухамед Али (фото)

Јана Бурческа кажа „Да“ по настапот на Евровизија

Јана Бурческа ја претстави Македонија на втората полуфинална вечер на Евровизија 2017. Иако не успеа да в...
Јана Бурческа кажа „Да“ по настапот на Евровизија (фото)

Почина актерот Мајкл Паркс

Ѕвездата од серијата Twins Peaks и филмот Kill Bill почина на 77 години. Тажната вест ја соопшти неговиот...
Почина актерот Мајкл Паркс (фото)

Како би изгледале познатите личности со тенки веѓи

Во денешно време сè повеќе се во мода дебелите и густи веѓи. Познатите личности секако секогаш ги сл...
Како би изгледале познатите личности со тенки веѓи (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com