ШОУ БИЗНИС

Неверојатниот стил на Бијонсе за време на нејзината бременост

Сите обожаватели на познатата пејачка навистина се израдуваа на новоста дека таа е бремена со близнаци. О...
Неверојатниот стил на Бијонсе за време на нејзината бременост (фото)

Како изгледаат познатите дами без шминка

Познатите дами постојано се изложени на јавноста па поради тоа постојано се грижат за својот изглед, фриз...
Како изгледаат познатите дами без шминка (фото)

Зои Дешанел го роди второто дете

Зои Дешанел и нејзиниот сопруг Џејкоб Печеник му посака добредојде на второто дете, синчето на кое му го ...
Зои Дешанел го роди второто дете (фото)

Необичните таленти на познатите

Кога и да се појават во некое шоу, познатите ни откриваат нешто ново за себе. Глумците пеат, пејачите глу...
Необичните таленти на познатите (фото)

Амал Клуни го изненади својот сопруг со неверојатна торта

Познатиот глумец го прослави својот 56. роденден, а неговата сопруга навистина го изненади со неверојатна...
Амал Клуни го изненади својот сопруг со неверојатна торта (фото)

Како изгледаат познатите личности на фотографиите од нивната матура?

Поголемиот дел од луѓето се срамат од своите фотографии од матура и често пати ги кријат и не го покажува...
Како изгледаат познатите личности на фотографиите од нивната матура? (фото)

Селена Гомез неодолива со новата боб фризура

Селена Гомез беше позната по својата убава долга густа коса, но со новата фотографија којашто ја објави н...
Селена Гомез неодолива со новата боб фризура (фото)

Ријана обвинета за непочитување на кралицата Елизабета II

Познатата пејачка на својот профил на Инстаграм објави неколку фотографии од неа, каде што нејзината глав...
Ријана обвинета за непочитување на кралицата Елизабета II (фото)

Џиџи Хадид наполни 22 години и роденденот го прослави со своите најблиски

Познатиот модел наполни 22 години, а својот роденден одлучи да го прослави со своето семејство, блиските ...
Џиџи Хадид наполни 22 години и роденденот го прослави со своите најблиски (фото)

Амбер Херд и Илон Маск јавно ја потврдија љубовната врска

34-годишната актерка, којашто минатата година се разведе од Деп бидејќи го обвини за семејно насилство, с...
Амбер Херд и Илон Маск јавно ја потврдија љубовната врска (фото)

Како Орландо Блум ѝ го честиташе роденденот на бившата сопруга?

Миранда Кер го прослави својот 34 роденден, а познатиот глумец објави фоторгафија на својот профил на Инс...
Како Орландо Блум ѝ го честиташе роденденот на бившата сопруга? (фото)

Кралицата Елизабета II наполни 91 година

Кралицата Елизабета II е родена на 21 април 1926 година, а денеска таа наполни 91 година!
Кралицата Елизабета II наполни 91 година (фото)

Ќерките на Сталоне позираа за Harper's Bazaar

Ќерките на познатиот глумец сè повеќе се популарни, а овој пат беа поканите да позираат пред објективите ...
Ќерките на Сталоне позираа за Harper's Bazaar (фото)

Серена Вилијамс објави дека е бремена

Познатата тенисерка на својот Snapchat објави фотографија со којашто сподели дека е бремена!
Серена Вилијамс објави дека е бремена (фото)

Луѓе кои се идентични со познатите личности

Сличноста помеѓу овие луѓе и познатите личности е навистина неверојатна што тешко е да се поверува дека н...
Луѓе кои се идентични со познатите личности (фото)

The Weeknd за првпат сподели фотографија со Селена Гомез

Веќе одамна по социјалните мрежи се објавуваат фотографии од новиот славен пат, Селена Гомез и The Weeknd...
The Weeknd за првпат сподели фотографија со Селена Гомез (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com