ШОУ БИЗНИС

Откриено името и полот на бебето на Ирина Шајк и Бредли Купер

Сите се израдуваа на новоста дека Ирина и Бредли му посакаа добредојде на своето прво дете, но сепак со н...
Откриено името и полот на бебето на Ирина Шајк и Бредли Купер (фото)

Памела Андерсон згодна и на 49 години

Памела Андерсон позираше во долна облека за Coco de Mer и изгледа навистина прекрасно. Познатата русокоса...
Памела Андерсон згодна и на 49 години (фото)

Бијонсе и Џеј Зи прославија девет години брак

Минатата недела славниот пар прослави девет години брачен живот и по тој повод, 35-годишната пејачка обја...
Бијонсе и Џеј Зи прославија девет години брак (фото)

Џенет Џексон се разведува од третиот сопруг

Џенет Џексон и Висам Ал Мана се разведуваат, по само три месеци од раѓањето на нивното прво дете.
Џенет Џексон се разведува од третиот сопруг (фото)

Ирина Шајк и Бредли Купер станаа родители

Познатиот модел и славниот глумец му посакаа добредојде на своето прво дете.
Ирина Шајк и Бредли Купер станаа родители (фото)

Познатите личности во бикини

Без разлика дали се едноделни или пак во два дела, бикините секогаш се нераскинлив дел од летото. Истото ...
Познатите личности во бикини (фото)

Холивудски татковци и синови кои се како близнаци

Времето си лета и во еден момент сите ги забораваме нашите омилени херои и актери од детството затоа што ...
Холивудски татковци и синови кои се како близнаци (фото)

Џастин Бибер со нова девојка?

Џастин Бибер беше фотографиран со нова девојка во Рио, којашто навистина потсеќа на неговата бивша девојк...
Џастин Бибер со нова девојка? (фото)

Џенифер Лопез и Алекс Родригез потврдија дека се во љубовна врска

Познатата пејачка и поранешниот спортист официјално ја потврди својата врска. Алекс Родригез јавно изјави...
Џенифер Лопез и Алекс Родригез потврдија дека се во љубовна врска (фото)

Уникатно караоке во автомобил со Викторија Бекам

Досега имаме гледано многу видеа во коишто познатиот водител Џејмс Корден и неговите гости изведуваат кар...
Уникатно караоке во автомобил со Викторија Бекам (фото)

Како изгледа Бред Пит по разводот со Анџелина Џоли?

Бред Пит отсекогаш се сметал за еден од најубавите и најзгодните актери, но овие фотографии навистина ќе ...
Како изгледа Бред Пит по разводот со Анџелина Џоли? (фото)

The Weeknd и Селена Гомез уживаат во Буенос Аирес

Селена Гомез и The Weeknd уживаат и постојано шетаат заедно, а овој пат беа фотографирани за време на нив...
The Weeknd и Селена Гомез уживаат во Буенос Аирес (фото)

Како изгледа Хајди Клум без шминка?

Хајди Клум е една од најпознатите и најуспешните модели во светот, со долгогодишна кариера и успешна рабо...
Како изгледа Хајди Клум без шминка? (фото)

Најубавите фотографии од славните парови на денот на запросувањето

Погледнете ги едни од најубавите фотографии кои познатите личности ги имаат споделено на своите профили н...
Најубавите фотографии од славните парови на денот на запросувањето (фото)

Кендал Џенер заводлива како Мерлин Монро за списанието „Love“

21-годишниот модел танцуваше заводливо, со фризура и црвен кармин како Мерлин Монро, круна на главата и р...
Кендал Џенер заводлива како Мерлин Монро за списанието „Love“ (фото)

Кои познати личности не користат мобилни телефони?

Дали би можеле да го замислите животот без вашиот мобилен телефон? Овие познати личности уживаат во тоа ш...
Кои познати личности не користат мобилни телефони? (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com