ШОУ БИЗНИС

Ѕвезди кои биле во љубовна врска пред да станат познати

Љубовните врски се многу популарни во Холивуд бидејќи секојдневно се појавуваат нови славни парови, а нек...
Ѕвезди кои биле во љубовна врска пред да станат познати (фото)

Познати дами кои јавно признаа дека се бисексуалки

Познатите личности и нивните љубовни врски се честа тема на разговор. Дел од похрабрите ѕвезди јавно ја п...
Познати дами кои јавно признаа дека се бисексуалки (фото)

Шерил и Лиам Пејн ја споделија првата фотографија од своето синче

Минатиот месец Шерил официјално потврди дека е бремена, а минатата недела таа и Лиам му посакаа добредојд...
Шерил и Лиам Пејн ја споделија првата фотографија од своето синче (фото)

Како изгледа денес ќерката на Еминем?

Сигурно се сеќавате на познатите песни на Еминем во кои тој ја спомнуваше својата малечка ќерка Хејли Џеј...
Како изгледа денес ќерката на Еминем? (фото)

Џон Леџенд, Криси Тиген и малата Луна уживаат во Мароко

Среќните заљубени Криси Тиген и Џон Леџенд одлучија заедно со својата ќеркичка да заминат на одмор во Мар...
Џон Леџенд, Криси Тиген и малата Луна уживаат во Мароко (фото)

Која е новата девојка на Марк Антони?

Пред само еден месец познатиот пејач стави крај на бракот со Шенон Де Лима, а сега беше фотографиран со н...
Која е новата девојка на Марк Антони? (фото)

Погледнете ја вилата на Елен Деџенерис вредна 45 милиони долари

Елен Деџенерис ја продава грандиозната вила во Санта Моника за 45 милиони долари. <br /> <br /&...
Погледнете ја вилата на Елен Деџенерис вредна 45 милиони долари (фото)

Како изгледаат денеска рок-ѕвездите од 2000-тите

Се сеќавате на најпознатите рок-ѕвезди од 2000-тите кои се појавуваа во јавноста со своите необични уника...
Како изгледаат денеска рок-ѕвездите од 2000-тите (фото)

Аманда Сејфрид се омажи тајно?

Томас Садоски минатата недела на Late Late Show ја претстави Аманда како негова сопруга.
Аманда Сејфрид се омажи тајно? (фото)

Бијонсе ги израдува обожавателите со нови фотографии од трудничкото стомаче

Бијонсе отсекогаш привлекувала внимание со својот моден изглед, но откако ја објави веста за бременоста с...
Бијонсе ги израдува обожавателите со нови фотографии од трудничкото стомаче (фото)

Селена Гомез отворено зборува за депресијата и анксиозноста

Селена Гомез позираше за априлското издание на списанието Vogue, облечена во парчиња облека од познатите ...
Селена Гомез отворено зборува за депресијата и анксиозноста (фото)

Кое е новото момче на Адријана Лима?

Познатиот модел неколку месеци се забавуваше со спортистот Џулиен Еделман, но поминаа веќе неколку недели...
Кое е новото момче на Адријана Лима? (фото)

Познати личности кои личат на ликови од Дизни цртани

Секојдневно гледаме фотографии од познатите ѕвезди и навистина е интересно што може да се забележи колку ...
Познати личности кои личат на ликови од Дизни цртани (фото)

Викторија Бекам со прва детска колекција

42-годишната Викторија Бекам, во соработка со Target, ја создаде својата прва детска колекција.
Викторија Бекам со прва детска колекција (фото)

Ријана со нова фотосесија за списанието „Paper“

Ријана, позната по експериментирањето со модата и изгледот, овој пат беше одбрана да позира за откачената...
Ријана со нова фотосесија за списанието „Paper“ (фото)

Како Џастин Тимберлејк ѝ го честиташе роденденот на Џесика Биел

Џастин Тимберлејк и Џесика Биел се познати како едни од најзаљубените и најубавите славни парови. Затоа и...
Како Џастин Тимберлејк ѝ го честиташе роденденот на Џесика Биел (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com