ШОУ БИЗНИС

Натали Портман роди девојче

Натали Портман и Бенџамин Милпје го зголемија семејство за уште еден член. Ќеркчиката Амелија се роди нек...
Натали Портман роди девојче (фото)

Скриени таленти на познатите личности

Интересно видео во кое познатите личности ги покажуваат своите скриени таленти!
Скриени таленти на познатите личности (фото)

Ники Минаж со разголена града на ревија во Париз

Ники Минаж го привлече вниманието на сите и ги изненади со својот изглед на Париската модна недела.
Ники Минаж со разголена града на ревија во Париз (фото)

Кети Пери и Орландо Блум ставија крај на љубовната врска

Еден од најпознатите холивудски парови стави крај на својата љубовна романса.
Кети Пери и Орландо Блум ставија крај на љубовната врска (фото)

Софија Вергара и Џо Манганиело со нова фотосесија во нивниот дом

Софија Вергара и Џо Манганиело се венчаа во 2015 година во Флорида, а оттогаш се познати како еден од нај...
Софија Вергара и Џо Манганиело со нова фотосесија во нивниот дом (фото)

Ријана ја доби наградата за Хуманитарка на годината

29-годишната пејачка ја доби наградата за Хуманитарка на годината од Универзитетот Харвард. Церемонијата ...
Ријана ја доби наградата за Хуманитарка на годината (фото)

Анџелина Џоли неодолива во новата реклама за „Mon Guerlain“

Во јануари беше објавено дека Анџелина Џоли потпиша договор за соработка со францускиот бренд Guerlain и ...
Анџелина Џоли неодолива во новата реклама за „Mon Guerlain“ (фото)

Прекрасни фотографии од вљубените парови на Оскарите 2017

На овогодинешните доделувања на Оскарите, големо внимание привлекоа вљубените славни парови кои гордо ја ...
Прекрасни фотографии од вљубените парови на Оскарите 2017 (фото)

Недоразбирање на Оскарите 2017 - „La La Land“ погрешно прогласен за Најдобар филм

Вчеравечер се одржа 89. издание на Оскарите, но тоа по што овогодинешните доделувања ќе бидат запеметени ...
Недоразбирање на Оскарите 2017 - „La La Land“ погрешно прогласен за Најдобар филм (фото)

Како изгледале познатите личности пред да вработат модни стилисти

Познатите личности изгледаат секогаш совршено и средено, облечени во прекрасни модни комбинации, понекога...
Како изгледале познатите личности пред да вработат модни стилисти (фото)

Провокативни фотографии од Меланија Трамп

Меланија Трамп е родена како Меланија Кнавс, којашто уште од 16-годишна возраст започнала да се занимава ...
Провокативни фотографии од Меланија Трамп (фото)

Шерил официјално потврди дека е бремена

Шерил пред неколку месеци беше фотографирана со трудничко стомаче и оттогаш започнаа шпекулациите дека та...
Шерил официјално потврди дека е бремена (фото)

Познати личности за кои не сте знаеле дека биле во љубовна врска

Љубовните врски на познатите личности се секогаш главна тема и постојано се озборуваат нивните љубовни аф...
Познати личности за кои не сте знаеле дека биле во љубовна врска (фото)

Анџелина Џоли готви и јаде пајаци и други бубачки заедно со своите деца во Камбоџа

Анџелина Џоли замина во Камбоџа, заедно со своите шест дена, за да го промовира новиот филм First They Ki...
Анџелина Џоли готви и јаде пајаци и други бубачки заедно со своите деца во Камбоџа (фото)

Кој актер е новото момче на Парис Хилтон?

Познатата Парис Хилтон е во љубовна врска со актерот Крис Зилка, ѕвездата од познатата серија The Leftove...
Кој актер е новото момче на Парис Хилтон? (фото)

Анџелина Џоли за првпат отворено зборува за разводот со Бред Пит

Познатата актерка за првпат отворено зборуваше за разводот со Бред Пит и распаѓањето на семејството. Таа ...
Анџелина Џоли за првпат отворено зборува за разводот со Бред Пит (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com