ШОУ БИЗНИС

13 Фотографии од познати личности во сосема поразлично светло

Погледнете ја листата на фотографии од познати личности во сосема поразлично издание од тоа што сме навик...
 13 Фотографии од познати личности во сосема поразлично светло (фото)

Бијонсе сподели ретки слики од близнаците Руми и Сер

Двете фотографии се објавени на 19ти декември, и се направени за време на патувањето на Бијонсе во Индија...
Бијонсе сподели ретки слики од близнаците Руми и Сер (фото)

Нова селебрити двојка: Бруклин Бекам ја потврди својата врска со моделот Хана Крос

Тие се неразделни последниве два месеци. Бруклин Бекам ја потврди својата врска со моделот Хана Крос со т...
Нова селебрити двојка: Бруклин Бекам ја потврди својата врска со моделот Хана Крос (фото)

15 слики од позади сцената кои не сте ги виделе досега

Филмот претставува вистинско чудо кој се креира од страна на голема екипа на луѓе. За време на креирањето...
15 слики од позади сцената кои не сте ги виделе досега (фото)

Последната фотосесија на Мерлин Монро - фотографии кои не и се познати на јавноста

Овие неколку фотографии се сликани од страна на фотографот Џорџ Барис на плажа во Санта Моника во Јули 19...
Последната фотосесија на Мерлин Монро - фотографии кои не и се познати на јавноста (фото)

16 ХОЛИВУДСКИ АКТЕРИ ЧИЈА ХАРИЗМА РАСТЕ СО ГОДИНИТЕ

Со сигурност можеме да кажеме дека голем дел од холивудските актери стануваат се попривлечни како што пом...
16 ХОЛИВУДСКИ АКТЕРИ ЧИЈА ХАРИЗМА РАСТЕ СО ГОДИНИТЕ (фото)

15 пара познати личности кои премногу наликуваат едни на други

Штом ги погледнете сликите од овие познати личности, одма ќе посакате да го видите фамилијарното стебло, ...
15 пара познати личности кои премногу наликуваат едни на други (фото)

Роберт Де Ниро и Грејс Хајтауер се раздвојуваат по 21 година брак

Тажни денови за љубовта во Холивуд. По триесетина години заедно - од кои повеќе од дваесетина поминати во...
Роберт Де Ниро и Грејс Хајтауер се раздвојуваат по 21 година брак (фото)

Опасни девојки и жени кои не ги отстрануваат влакната под пазувите

Додека историјата на отстранување на влакна на жените е долга и збунувачка, мистеријата околу женското те...
Опасни девојки и жени кои не ги отстрануваат влакната под пазувите (фото)

За последен пат дел од модното шоу на Victoria’s Secret - Адријана Лима со солзи на ревијата

37-годишната Адријана Лима за последен пат чекореше на модната писта на ревијата на Victoria’s Secret. Та...
За последен пат дел од модното шоу на Victoria’s Secret - Адријана Лима со солзи на ревијата (фото)

Ќерката на Џони Деп топлес во новата фотосесија на „V“

Лили Роуз уште од 14 години стана дел од модната индустрија и многу често е дел од ревиите на Chanel.
Ќерката на Џони Деп топлес во новата фотосесија на „V“ (фото)

Трејси Чепмен ja тужи Ники Минаж за кршење на авторските права

Пејачката поднесе тужба - со песна што Минаж се надеваше да ја прикаже на последниот албум Queen.
Трејси Чепмен ja тужи Ники Минаж за кршење на авторските права (фото)

Селма Блер ја сподели својата дијагноза

Селма Блер сподели во ранлив пост на Instagram дека неодамна била дијагностицирана со мултиплекс склероза...
Селма Блер ја сподели својата дијагноза (фото)

Меган Маркл го покажа трудничкото стомаче

Сега, конечно можеме да ги погледнете тие фотографии.
Меган Маркл го покажа трудничкото стомаче (фото)

Кери Андервуд говори за балансирање на работата и мајчинството

Supermom! Кери Андервуд, која е бремена со своето второ дете, се отвори исклучиво за тоа како таа наоѓа в...
Кери Андервуд говори за балансирање на работата и мајчинството (фото)

Дакота Џонсон со широки фармерки на црвениот тепих

Минимални, каприциозни сандали и сончеви очила од Saint Laurent беа завршните допири со А-листа. Целокупн...
Дакота Џонсон со широки фармерки на црвениот тепих (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com