ШОУ БИЗНИС

Ед Ширан ќе прави свадба со својата најдобра другарка од средно

Ед Ширан јавно изјави дека е спремен дасе ожени и дека негова избраничка е всушност неговата најдобра дру...
Ед Ширан ќе прави свадба со својата најдобра другарка од средно (фото)

Серена Вилијамс позираше во танга бикини за Sport Illustrated

Серена Вилијамс позираше за Sports Illustrated и уште еднаш го покажа своето атлетско тело. <br /> ...
Серена Вилијамс позираше во танга бикини за Sport Illustrated (фото)

Како Ирина Шајк и Бредли Купер го прославија Денот на вљубените

Славниот пар којшто оваа година очекува убава принова во семејство, одлучи Денот на вљубените да го просл...
Како Ирина Шајк и Бредли Купер го прославија Денот на вљубените (фото)

Фотографии од Бијонсе позади сцената на Греми 2017

Бијонсе на Греми наградите настапи со две песни од нејзиниот нов албум Lemonade и навистина ги воодушеви ...
Фотографии од Бијонсе позади сцената на Греми 2017 (фото)

Бела Хадид зборува отворено за раскинувањето со The Weeknd

Бела Хадид и The Weeknd раскинаа три недели пред големата ревија на Victoria's Secret во ноември. Во јавн...
Бела Хадид зборува отворено за раскинувањето со The Weeknd (фото)

Адел потврди дека е мажена со Сајмон Конецки на Греми 2017

Адел на Греми наградите 2017 одржа неверојатен говор со кој допре до срцата на сите присутни и ја расплак...
Адел потврди дека е мажена со Сајмон Конецки на Греми 2017 (фото)

Адам Левин и Беати Принсло за првпат во јавност со ќеркичката

Адам Левин е уште една позната личност којашто ја имаше таа чест да се израдува на ѕвездата на холивудска...
Адам Левин и Беати Принсло за првпат во јавност со ќеркичката (фото)

Адел ја скрши наградата Греми за Најдобар албум

Адел на овогодинешните Греми награди доби пет награди, меѓу кои беше и наградата за Најдобар албум, но та...
Адел ја скрши наградата Греми за Најдобар албум (фото)

Црно-бели фотографии од познатите ѕвезди кои досега не сте ги виделе

Во оваа галерија можете да погледнете црно-бели фотографии од најголемите ѕвезди од 70-тите и 80-тите год...
Црно-бели фотографии од познатите ѕвезди кои досега не сте ги виделе (фото)

Роузи Хантингтон-Вајтли објави фотографија од трудничкото стомаче

Познатиот 29-годишен модел објави фотографија на својот профил на Инстаграм од трудничкото стомаче, со шт...
Роузи Хантингтон-Вајтли објави фотографија од трудничкото стомаче (фото)

Џорџ и Амал Клуни потврдија - очекуваат близнаци

До неодамна по социјалните мрежи се зборуваше дека 55-годишниот актер и неговата 38-годишна сопруга очеку...
Џорџ и Амал Клуни потврдија - очекуваат близнаци (фото)

Мадона посвои сестри близначки од Африка

Мадона досега има посвоено четири деца, а има и две биолошки деца. Со Карлос Леон таа ја има 20-годишната...
Мадона посвои сестри близначки од Африка (фото)

Ријана со нова зелена фризура

Ријана е позната по тоа дека сака да експериментира со својата коса и постојано да ја менува нејзината бо...
Ријана со нова зелена фризура (фото)

Барак и Мишел Обама уживаат на приватниот остров на Ричард Бренсон

Брака Обама, откако повеќе не е претседател на Соединетите Американски Држави, навистина ужива заедно со ...
Барак и Мишел Обама уживаат на приватниот остров на Ричард Бренсон (фото)

14 славни дами кои позираа голи за време на бременоста

Откако Деми Мур прва позираше гола за време на бременоста во 1991 година, за познатите дами стана вистинс...
14 славни дами кои позираа голи за време на бременоста (фото)

Морган Фримен покрај награда доби и бакнеж

На 16-тото доделување на Наградите за филмови за возрасни коешто се одржа во Беверли Хилс, Морган Фримен ...
Морган Фримен покрај награда доби и бакнеж (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com