ШОУ БИЗНИС

Жизел Бундхен и Том Брејди заедно со децата се радуваат на победата на Super Bowl

Жизел Бундхен заедно со двете деца присуствуваше на финалниот натпревар на Super Bowl 2017, за да го бодр...
Жизел Бундхен и Том Брејди заедно со децата се радуваат на победата на Super Bowl (фото)

Роузи Хантингтон-Вајтли е бремена?

Минатиот месец Роузи Хантингтон-Вајтли објави фотографија на нејзиниот профил на Инстаграм од неа како га...
Роузи Хантингтон-Вајтли е бремена? (фото)

Семејни фотографии на Бијонсе кои досега не сте ги виделе

Бијонсе минатата недела ја сподели прекрасната новост дека е бремена со близначиња, а потоа објави прекра...
Семејни фотографии на Бијонсе кои досега не сте ги виделе (фото)

Новата песна на Селена Гомез посветена на Џастин Бибер?

Иако во последно време постојано се зборува за новата љубовна врска на Селена Гомез со познатиот пејач Th...
Новата песна на Селена Гомез посветена на Џастин Бибер? (фото)

Лејди Гага со неверојатен настап на Super Bowl 2017

Оваа година на полувремето на Super Bowl, којшто се одржа во Хјустон, Тексас, настапуваше Лејди Гага со с...
Лејди Гага со неверојатен настап на Super Bowl 2017 (фото)

Криси Тиген во бикини девет месеци по породувањето

Во април 2016 година Криси Тиген ја роди ќеркичката Луна, а сега по само девет месеци таа се соблече во б...
Криси Тиген во бикини девет месеци по породувањето (фото)

10 славни родители кои имаат близнаци

Дупла љубов! Додека Мери-Кејт и Ешли Олсен се едни од најпознатите славни близначки, во светот на славнит...
10 славни родители кои имаат близнаци (фото)

Бијонсе е бремена со близначиња

Бијонсе на својот профил на Инстаграм објави фотографија со прекрасната вест, дека таа и Џеј Зи очекуваат...
Бијонсе е бремена со близначиња (фото)

Најразголените фотографии на Кајли Џенер објавени на нејзиниот профил на Инстаграм

Кајли Џенер покрај тоа што е член на семејството Кардашијан, таа е позната и по своите усни и фотографиит...
Најразголените фотографии на Кајли Џенер објавени на нејзиниот профил на Инстаграм (фото)

Фарел Вилијамс и неговата сопруга станаа родители на тројка

Фарел Вилијамс и неговата сопруга Хелен Ласичен на почетокот на овој месец се израдуваа на три нови члено...
Фарел Вилијамс и неговата сопруга станаа родители на тројка (фото)

Најслатките љубовни моменти на Софија Вергара и Џо Манганиело на SAG Awards 2017

Софија Вергара и Џо Манганиело се во брак речиси две години и тие постојано ја покажуваат својата љубов в...
Најслатките љубовни моменти на Софија Вергара и Џо Манганиело на SAG Awards 2017 (фото)

Како изгледаа убавиците на „Мис Универзум “ 2017

Во неделата се одржа 65. издание на изборот за Мис Универзум каде што како и секогаш учествуваа девојки о...
Како изгледаа убавиците на „Мис Универзум “ 2017 (фото)

Селена Гомез и The Weeknd уживаат во Фиренца

Веќе е познато дека 24-годишната пејачка и 26-годишниот пејач се во љубовна врска, а тие воопшто не го кр...
Селена Гомез и The Weeknd уживаат во Фиренца (фото)

Познати личности кои не стареат

Холивудските ѕвезди се секогаш во центарот на вниманието и јавноста, па затоа секогаш се трудат да изглед...
Познати личности кои не стареат (фото)

Бредли Купер и Ирина Шајк го очекуваат првото дете

Брадли Купер е многу возбуден бидејќи ќе стане татко за првпат, а бебето очекуваат да се роди во мај. Пол...
Бредли Купер и Ирина Шајк го очекуваат првото дете (фото)

Како изгледаше Кејт Мидлтон пред да стане сопруга на принцот Вилијам

Војвотката Кејт Мидлтон денеска е позната како дама со добар стил, секогаш облечена во врвни модни парчињ...
Како изгледаше Кејт Мидлтон пред да стане сопруга на принцот Вилијам (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com