ШОУ БИЗНИС

Скарлет Јохансон и Ромен Дорјак се разведуваат

Познатата актерка и францускиот новинар својата свршувачка ја објавија во 2013, а во 2014 година стапија ...
Скарлет Јохансон и Ромен Дорјак се разведуваат (фото)

Како изгледаат денес најубавите жени од 90-тите

Се сеќавате ли на познатите ѕвезди од 90-тите години од минатиоте век и на жените кои освојуваа со својат...
Како изгледаат денес најубавите жени од 90-тите (фото)

Фотографии од славните парови од денот на нивната свадба

Денот на свадбата е еден од најубавите денови во животот на секоја личност. Како и сите луѓе, така и позн...
Фотографии од славните парови од денот на нивната свадба (фото)

Мел Гибсон стана татко по деветти пат

61-годишниот актер стана татко по деветти пат, неговата 26-годишна девојка Розалинд Рос му роди синче, ко...
Мел Гибсон стана татко по деветти пат (фото)

Анџелина Џоли стана заштитно лице на парфемот „Mon Guerlain“

Анџелина Џоли потпиша договор за соработка со францускиот бренд Guerlain и стана заштитно лице на нивниот...
Анџелина Џоли стана заштитно лице на парфемот „Mon Guerlain“ (фото)

Иги Азалија ужива во Мексико со новото момче

Иги Азалија и нејзиното ново момче, ЕлЏеј Кари, беа заележани од папараците како уживаат на јахта во Мекс...
Иги Азалија ужива во Мексико со новото момче (фото)

Интересни и убави фотографии од Барак и Мишел Обама

Бившиот претседател на Америка и Првата дама се познати по својата голема љубов, разменувањето на бакнежи...
Интересни и убави фотографии од Барак и Мишел Обама (фото)

Ријана го создаде својот нов парфем „Kiss“

Познатата пејачка, Ријана досега има создадено осум парфеми Crush, RiRi, Reb’l Fleur, Rebelle, Nude, Rogu...
Ријана го создаде својот нов парфем „Kiss“ (фото)

Дакота Џонсон со нова фотосесија за „Vogue“

Дакота Џонсон, главната ѕвезда од филмот Fifty Shades of Grey, позираше пред објективите на списанието Vo...
Дакота Џонсон со нова фотосесија за „Vogue“ (фото)

Ема Вотсон објасни зошто одби да биде Пепелашка, а прифати да биде Бела

Дали знаевте дека на Вотсон првин и беше предложена да ја игра Пепелашка во истоимениот филм чија премиер...
Ема Вотсон објасни зошто одби да биде Пепелашка, а прифати да биде Бела (фото)

Кејт Хадсон во тајна врска со Бред Пит?

Најпрвин започнаа шпекулациите дека Пит почнал да се забавува со Марион Котилар, но по сè изгледа дека то...
Кејт Хадсон во тајна врска со Бред Пит? (фото)

Биолошката мајка на ќерката на Џоли и Пит јавно замоли да разговара со својата ќерка

Во 2005-та година, Анџелина Џоли ја посвои малата Захара, којашто живееше во многу тешки услови во Етиопи...
Биолошката мајка на ќерката на Џоли и Пит јавно замоли да разговара со својата ќерка (фото)

Софија Вергара го изненади сопругот со рок забава за неговиот роденден

Софија Вергара и Џо Манганиело се еден од најубавите парови меѓу познатите ѕвезди кои стапија во брак пре...
Софија Вергара го изненади сопругот со рок забава за неговиот роденден (фото)

Луѓе коишто се идентични со познатите личности

Докажано е дека секој човек има свој двојник некаде низ светот, којшто изгледа идентично на него. Нели би...
Луѓе коишто се идентични со познатите личности (фото)

Како изгледа луксузниот дом на Гвен Стефани

Сигурно отсекогаш сте имале желба да ѕирнете во домот на некој од славните личности. Сега имате можност д...
Како изгледа луксузниот дом на Гвен Стефани (фото)

Кети Пери го изненади Орландо Блум со голема забава за неговиот 40. роденден

За да го изненади своето сакано момче, познатата пејачка Кети Пери одлучи да организира голема забава во ...
Кети Пери го изненади Орландо Блум со голема забава за неговиот 40. роденден (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com