ШОУ БИЗНИС

10 работи кои не сте ги знаеле за Вентворт Милер

Вентворт Милер е познат по својата улога на Мајкл Скофилд во познатата серија Prison Break. Наскоро ќе за...
10 работи кои не сте ги знаеле за Вентворт Милер (фото)

Чудни фотографии од познатите парови додека се бакнуваат

Негативната страна на тоа да се биде позната личност е тоа што постојано сте фотографирани и снимани каде...
Чудни фотографии од познатите парови додека се бакнуваат (фото)

Ејми Адамс ја доби својата ѕвезда на холивудската Патека на славните

2.598-мата ѕвезда од холивудкста Патека на славните и беше доделена на актерката Ејми Адамс, позната по с...
Ејми Адамс ја доби својата ѕвезда на холивудската Патека на славните (фото)

Натали Портман изјави дека Ештон Кучер заработил трипати повеќе пари за „No Strigns Attached“

Натали Портман позираше за февруарското издание на Marie Claire и за време на фотосесијата таа зборуваше ...
Натали Портман изјави дека Ештон Кучер заработил трипати повеќе пари за „No Strigns Attached“ (фото)

Мерил Стрип со моќен говор на доделувањето на „Златен глобус 2017“

Познатата актерка, 67-годишната Мерил Стрип, за време на својата долгогодишна кариера има добиено голем б...
Мерил Стрип со моќен говор на доделувањето на „Златен глобус 2017“ (фото)

Кирстен Данст се вери со Џеси Племонс

Познатата актерка му кажа Да на својот колега Џеси Племонс, со кого глумеа заедно во филмот Fargo. Тие се...
Кирстен Данст се вери со Џеси Племонс (фото)

Селена Гомез во љубовна врска со The Weeknd

24-годишната пејачка и 26-годишниот пејач се новиот музички пар, кој по скоро една година познавање решиј...
Селена Гомез во љубовна врска со The Weeknd (фото)

Џорџ и Амал Клуни очекуваат дете?

Дали навистина познатиот 55-годишен актер ќе стане конечно татко?
Џорџ и Амал Клуни очекуваат дете? (фото)

Како изгледа внуката на Елвис Присли

27-годишната глумица, Рајли Кеог, којашто оваа година беше номинирана за најдобра женска улога во мини се...
Како изгледа внуката на Елвис Присли (фото)

Линдзи Лохан за првпат на црвениот тепих по седум месеци

30-годишната актерка, Линдзи Лохан, долго време ја немаше во јавноста, но во понеделникот по седум месеци...
Линдзи Лохан за првпат на црвениот тепих по седум месеци (фото)

Интересни фотографии од познатите личности додека јадат

Сигурно досега сте виделе многу фотографии на кои се прикажани девојки како слатко го јадат својот сладол...
Интересни фотографии од познатите личности додека јадат (фото)

Познати личности кои оваа година полнат 50 години

Дали знаете кои личности оваа година ќе наполнат 50 години? <br /> <br />Времето навистина бр...
Познати личности кои оваа година полнат 50 години (фото)

Ченинг Тејтум објави разголена фотографија од својата сопруга

Главната ѕвезда од филмот Magic Mike, 36-годишниот Ченинг Тејтум, објави фотографија на својот профил на ...
Ченинг Тејтум објави разголена фотографија од својата сопруга (фото)

Ким Кардашијан трудна со трето дете?

Ким Кардашијан и нејзиниот сопруг Канје Вест одамна зборуваат како сакаат да имаат и трето дете, па дали ...
Ким Кардашијан трудна со трето дете? (фото)

Портрети на познатите личности направени од храна

Артисти на своите профили на Инстраграм овој пат одлучиле да објавуваат фотографии од својата храна, но к...
Портрети на познатите личности направени од храна (фото)

Како изгледа вереничкиот прстен на Серена Вилијамс

Минатата недела, успешната 35-годишна тенисерка објави дека нејзиното момче, Алексис Оханијан, за време н...
Како изгледа вереничкиот прстен на Серена Вилијамс (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com