ШОУ БИЗНИС

Анџелина Џоли на скијање во Колорадо со своите деца

41-годишната актерка, новата година ја прослави во вила во Крестед Бјут, Колорадо, заедно со своите шест ...
Анџелина Џоли на скијање во Колорадо со своите деца (фото)

Џенифер Лопез и Дрејк ја потврдија нивната врска

До неодамна се ширеа гласини дека Џенифер Лопез и Дрејк се во љубовна врска, а минатата недела тие тоа го...
Џенифер Лопез и Дрејк ја потврдија нивната врска (фото)

Ѕвездата од „Вовед во анатомија“ го роди третото дете

Познатата актерка, Елен Помпео, ѕвездата од серијата Вовед во анатомија, минатата недела го роди своето т...
Ѕвездата од „Вовед во анатомија“ го роди третото дете (фото)

Како познатите личности ја дочекаа новата година

Познатите личности, како и останатиот свет беа возбудени околу дочекот на новата година, па затоа се потр...
Како познатите личности ја дочекаа новата година (фото)

Чантата со која се опседнаа холивудските ѕвезди

Се работи за чанта од Burberry, којашто чини 2,150 долари и повеќето познати дами не можеа да одолеат а д...
Чантата со која се опседнаа холивудските ѕвезди (фото)

Почина легендарната глумица Деби Рејнолдс

По само еден ден по смртта на познатата глумица Кери Фишер, нејзината мајка, легендарната глумица Деби Ре...
Почина легендарната глумица Деби Рејнолдс (фото)

Пинк и Кери Харт го добија своето второ дете

Пинк на својот Инстаграм профил објави фотографија од своето новороденче, а под сликата го напиша датумот...
Пинк и Кери Харт го добија своето второ дете (фото)

Џенифер Лопез во љубовна врска со Дрејк?

Веќе подолго време се шпекулира дека 47-годишнат апејачка и 30-годишниот рапер се во љубовна врска, а сег...
Џенифер Лопез во љубовна врска со Дрејк? (фото)

Најголите фотографии од познатите личности објавени на Инстаграм

Познатите личности обожаваат да се сликаат голи и да објавуваат разголени фотографии на своите профили на...
Најголите фотографии од познатите личности објавени на Инстаграм (фото)

Како моделите на „Victoria's Secret“ изгледаат без шминка

На сите ни се познати преубавите моделите од „Victoria's Secret“, кои секоја година добро познатата р...
Како моделите на „Victoria's Secret“ изгледаат без шминка (фото)

Кајли Џенер сними интимно видео со нејзиното момче

Најмладата сестра од семејството Кардашијан, за овој Божиќ реши своите обожаватели да ги изненади со виде...
Кајли Џенер сними интимно видео со нејзиното момче (фото)

Како изгледаа девојките од филмовите со Џејмс Бонд

Поминаа речиси 55 години откако беше снимен првиот филм со познатиот агент, Џејмс Бонд. Дали се сеќавате ...
Како изгледаа девојките од филмовите со Џејмс Бонд (фото)

Моделот Изабел Голарт ужива на егзотична плажа со своето момче

Моделот на Victoria's Secret, Изабел Голарт за време на Божиќните празници уживаше на егзотичните плажи н...
Моделот Изабел Голарт ужива на егзотична плажа со своето момче (фото)

Кое е новото момче на Бритни Спирс?

По шпекулациите дека поп-пејачката конечно има нов маж во својот живот, Бритни Спирс и нејзиното озборува...
Кое е новото момче на Бритни Спирс? (фото)

Кралското семејство на Божиќна миса

Војвотката Кетрин и принцот Вилијам овој Божиќ за првпат ги однесоа своите деца на Божиќна миса во цркват...
Кралското семејство на Божиќна миса (фото)

Како познатите личности го прославија Божиќ

Познатите личности го прославија големиот празник Божиќ, а на фотографиите од оваа галерија можете да пог...
Како познатите личности го прославија Божиќ (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com