ШОУ БИЗНИС

Како познатите мисици изгледаат во приватниот живот

Кандидатките коишто се натпреварувата за избор на Мис, секогаш изгледаат беспрекорно, дотерано со многу ш...
Како познатите мисици изгледаат во приватниот живот (фото)

Хајди Клум падна на сцената за време на настапот на „America's Got Talent“

Во понеделникот вечерта беше снимена празничната емисија на America's Got Talent, каде што Хајди Клум зае...
Хајди Клум падна на сцената за време на настапот на „America's Got Talent“ (фото)

Џиџи Хадид го одби предлогот за брак од своето момче

Иако се во врска повеќе од една години, 21-годишниот модел реши да го одбие предлогот за брак од своето м...
Џиџи Хадид го одби предлогот за брак од своето момче (фото)

Новата девојка на Кристен Стјуарт е модел на „Victoria's Secret“?

Гласините се потврдени, ѕвездата на Twilight е во љубовна врска со моделот на Victoria's Secret, Стела Ма...
Новата девојка на Кристен Стјуарт е модел на „Victoria's Secret“? (фото)

Мараја Кери со длабоко деколте во новото празнично видео

Кралицата на Божиќната музика сними ново празнично видео, а најави дека наскоро ќе бидат објавени уште дв...
Мараја Кери со длабоко деколте во новото празнично видео (фото)

Арнолд Шварценегер отворено зборува за својата ниска самодоверба

И покрај тоа што Арнолд Шварценегер е еден од најпознатите холивудски ѕвезди, познат по своите улоги на х...
Арнолд Шварценегер отворено зборува за својата ниска самодоверба (фото)

Празнична атмосфера во домот на Крис Џенер

Кога станува збор за Божиќното украсување на домот, Крис Џенер секогаш се труди да го направи тоа најдобр...
Празнична атмосфера во домот на Крис Џенер (фото)

Како ѕвездите од 90-тите изгледаат денеска

Се сеќавате ли на вашите омилени ликови од 90-тите и на радоста кога на телевизија ќе го имаше вашиот оми...
Како ѕвездите од 90-тите изгледаат денеска (фото)

Рајан Рејнолдс и Блејк Лајвли го открија името на втората ќеркичка

Рајан Рејнолдс и Блејк Лајви ја добија својата втора ќеркичка во семптември, но досега во јавност не го о...
Рајан Рејнолдс и Блејк Лајвли го открија името на втората ќеркичка (фото)

Џастин Бибер критикуван поради капутот од вистинско крзно

Организацијата за заштита на животните го критикуваше Џастин Бибер поради капутот од вистинско крзно кој ...
Џастин Бибер критикуван поради капутот од вистинско крзно (фото)

Кралицата ја одобри врската на принцот Хари и Меган Маркл

32-годишниот принц и 35-годишната актерка минатиот месец ја потврдија својата врска, а сега добија и благ...
Кралицата ја одобри врската на принцот Хари и Меган Маркл (фото)

Орландо Блум и Кети Пери облечени како Дедо Мраз и Баба Мразица израдуваа дечиња во болница

Орландо Блум и Кети Пери решија да се облечат како Дедо Мраз и Баба Мразица и да ги посетат болните дечињ...
Орландо Блум и Кети Пери облечени како Дедо Мраз и Баба Мразица израдуваа дечиња во болница (фото)

Новогодишните декорации на познатите личности

Како и целиот свет така и познатите личности уживаат во китењето на новогодишната елка и украсувањето на ...
Новогодишните декорации на познатите личности (фото)

Принцот Хари за првпат зборува за смртта на неговата мајка

Во новиот документарец, Принцот Хари во Африка, 32-годишниот принц се отвори и почна да раскажува за смрт...
Принцот Хари за првпат зборува за смртта на неговата мајка (фото)

Кендис Сванапул се спротистави на критиките за доењето во јавност

27-годишниот познат ангел на Victoria's Secret пред два месеци го роди своето прво дете и целосно му се п...
Кендис Сванапул се спротистави на критиките за доењето во јавност (фото)

Марго Роби го кажа судбоносното „Да“

Марго Роби и Том Акерли се во врска веќе 3 години, се запознаа во 2013 година на снимањето на филмот Suit...
Марго Роби го кажа судбоносното „Да“ (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com