ШОУ БИЗНИС

Романтично видео од свадбата на Мајкл Фелпс и Никол Џонсон

Познатиот олимпиец, Мајкл Фелпс, на својот Инстаграм профил објави видео од свадбата која тој и Никол Џон...
Романтично видео од свадбата на Мајкл Фелпс и Никол Џонсон (фото)

Како изгледаат новогодишните елки на Бијонсе

Бијонсе на својот Инстаграм профил објави видео преку кое сподели со обожавателите дел од празничната атм...
Како изгледаат новогодишните елки на Бијонсе (фото)

Почина легендарната глумица За За Габор

Познатата американска актерка со унгарско потекло, вчера, на 99 години почина од срцев удар. Нејзиниот ма...
Почина легендарната глумица За За Габор (фото)

Божиќно караоке во автомобил кое навистина ќе ве расположи

Џејмс Корден овој пат реши да направи интересно Божиќно караоке во автомобил коешто е микс од повеќе гост...
Божиќно караоке во автомобил кое навистина ќе ве расположи (фото)

Бредли Купер ја запроси убавата русинка

Познатиот актер Бредли Купер и преубавиот модел Ирина Шајк се во врска од април минатата година, а го оче...
Бредли Купер ја запроси убавата русинка (фото)

Рајан Рејнолдс и Блејк Лајвли за првпат во јавност со малите ќеркички

Рајан Рејнолдс и Блејк Лајвли пред два ипол месеци ја добија својата втора ќеркичка и досега се трудеа да...
Рајан Рејнолдс и Блејк Лајвли за првпат во јавност со малите ќеркички (фото)

Караоке во автомобил со Бруно Марс

На сите веќе ни е добро познато караокето во автомобил на популарниот водител, Џејмс Корден, а овој пат т...
Караоке во автомобил со Бруно Марс (фото)

Ангелите на „Victoria's Secret“ во нова Божиќна реклама

Оваа година повторно ангелите на Victoria's Secret направија празнична реклама, преку која ни посакуваат ...
Ангелите на „Victoria's Secret“ во нова Божиќна реклама (фото)

Пинк објави топлес фотографија од трудничкото стомаче

37-годишната Пинк, заедно со својот сопруг Кери Харт го очекуваат своето второ дете, а дефинитивно може д...
Пинк објави топлес фотографија од трудничкото стомаче (фото)

Се бакнаа Кајли Џенер и Кристина Агилера?

Кристина Агилера го прослави својот 36. роденден и овојпат на забавата доби бакнеж од Кајли Џенер, којашт...
 Се бакнаа Кајли Џенер и Кристина Агилера? (фото)

Кирк Даглас го прослави својот 100. роденден

Овој викенд холивудската легенда Кирк Даглас го прослави својот 100. Роденден со голема забава, на којашт...
Кирк Даглас го прослави својот 100. роденден (фото)

Скриени таленти на познатите

Овие талентирани музичари и актери, освен што одлично си ја вршат работата како забавувачи, имаат и некои...
Скриени таленти на познатите (фото)

Познати личности што биле цимери

Сте се запрашале ли некогаш дали познатите би биле добри цимери? Шансите да дознаете се еднакви на нула, ...
Познати личности што биле цимери (фото)

Фотографии од славните фатени во погрешен момент

Иако речиси секогаш ги гледаме на фотографии со совршено светло, аутфит и совршена насмевка, сепак во низ...
Фотографии од славните фатени во погрешен момент (фото)

5 работи кои не сте ги знаеле за Џенифер Лоренс

После овогодинешните оскари, Џенифер Лоренс со сигурност си резервираше топ позиција меѓу Холивудските ѕв...
5 работи кои не сте ги знаеле за Џенифер Лоренс (фото)

Како изгледала Кети Пери пред да биде славна?

Во 2001 година Кети Пери била млада пејачка која патувала низ САД и пеела Христијански рок, и сега имаме ...
Како изгледала Кети Пери пред да биде славна? (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com