ШОУ БИЗНИС

Колку добро стареат познатите холивудски актерки?

Никогаш заборавени најдобрите Холивудки актерки ја одржуваат нивната убавина на најдобар можен начин. Пог...
Колку добро стареат познатите холивудски актерки? (фото)

11 жестоки дами кои ќе ве инспирираат да бидете свои!

Овие 11 дами знаат што сакаат во животот и нема да им се потчинат на никакви општествени норми или стерео...
11 жестоки дами кои ќе ве инспирираат да бидете свои! (фото)

Убавината на Дејвид Бекам низ годините

Дејвид Бекам е еден од најпознатите фудбалери, но покрај фудбалот тој е препознатлив по својата убавина. ...
Убавината на Дејвид Бекам низ годините (фото)

Совети од Кардашијан за совршено селфи

Ким Кардашијан има многу професии. Таа е ѕвезда на реално шоу, претприемач, сопруга, мајка... но во исто ...
Совети од Кардашијан за совршено селфи (фото)

Алиша Кис без грам шминка на MTV музичките награди

Алиша Кис во мај официјално се откажа од секаков вид шминка, што е резултат на, како што рече, едно патув...
Алиша Кис без грам шминка на MTV музичките награди (фото)

Хуманата Анџелина Џоли повторно во акција

Никој не ги ни погледнувал овие братчиња кои продавале огромно плишано мече, сé додека не се појавил најн...
Хуманата Анџелина Џоли повторно во акција (фото)

Ким Кардашијан и Норт Вест во идентични светкави фустани на концерт на Кание

Кание Вест со својата турнеја „Saint Pablo“ во понеделникот стигна во Њујорк каде го дочекаа неговата соп...
Ким Кардашијан и Норт Вест во идентични светкави фустани на концерт на Кание (фото)

Тејлор Свифт и Том Хиделстон не се повеќе заедно

Летото завршува, а со тоа изгледа згасна и љубовта помеѓу Тејлор и Том. Според неофицијални извори тие дв...
Тејлор Свифт и Том Хиделстон не се повеќе заедно (фото)

Дрејк и Ријана со уште еден доказ за нивната љубов

Еве уште еден доказ дека Дрејк и Рири се лудо вљубени. Тие си ставија исти тетоважи!
Дрејк и Ријана со уште еден доказ за нивната љубов (фото)

Дрејк конечно ја бакна Ријана во јавност!

Односот помеѓу Ријана и Дрејк беше мистерија, но со ова се потврдија шпекулациите; 28-годишната пејачка и...
Дрејк конечно ја бакна Ријана во јавност! (фото)

Калвин Харис го покажа својот пенис на Инстаграм?!

Калвин Харис редовно нè почестува со фотографии од неговите совршено обликувани стомачни, но овојпат отид...
Калвин Харис го покажа својот пенис на Инстаграм?! (фото)

Голема кавга помеѓу заљубените Тејлор Свифт и Том Хидлстон

Само два месеци откако заљубениот пар ја објави својата врска во јавност со неколку романтични фотографии...
Голема кавга помеѓу заљубените Тејлор Свифт и Том Хидлстон (фото)

Џенифер Лопез и Каспер Смарт ја прекинаа 5-годишната врска?

Иако до неодамна блиските пријатели на Џенифер Лопез и нејзиното момче изјавуваа дека тие очекуваaт дете,...
Џенифер Лопез и Каспер Смарт ја прекинаа 5-годишната врска? (фото)

Годишната разлика меѓу познатите холивудски парови

Старите велат дека вистинската љубов не брои години, а познатите холивудски парови веројатно се согласува...
Годишната разлика меѓу познатите холивудски парови (фото)

Најплатените холивудски актерки за 2016 година

Forbes и оваа година ја објави листата со најплатените холивудски актерки за 2016 година, а Џенифер Лорен...
Најплатените холивудски актерки за 2016 година (фото)

Џастин Бибер повторно со нова девојка

Веројатно сте запознаени со целата драма која се случуваше со Џастин, неговата девојка Софија Ричи и Селе...
Џастин Бибер повторно со нова девојка (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com