ШОУ БИЗНИС

Славни парови кои се заљубиле на снимањето на заеднички филм

Сигурно некогаш сте се запрашале како познатите личности ги запознаваат своите партнери и како ги започну...
Славни парови кои се заљубиле на снимањето на заеднички филм (фото)

Блек Лајвли открива како ги симнала килограмите по бременоста

Пред да почне снимањето на новиот филм The Shallows, Блек Лајвли беше ставена пред голем предизвик. По са...
Блек Лајвли открива како ги симнала килограмите по бременоста (фото)

Бела Хадид гола во новото издание на Вог

Бела Хадид, помалата сестра на познатата Џиџи Хадид, оваа година е една од најбараните модели, таа позира...
Бела Хадид гола во новото издание на Вог (фото)

Викторија Бекам сними видео во кое ги открива своите мејкап тајни

Викторија Бекам на почетокот на оваа година објави дека ќе започне соработка со Estée Lauder и ќе создаде...
Викторија Бекам сними видео во кое ги открива своите мејкап тајни (фото)

Џастин Бибер го избриша Инстаграм профилот по расправијата со Селена Гомез

По вербалната расправија на Инстаграм со неговата бивша девојка, поп-пејачката Селена Гомез, Џастин Бибер...
Џастин Бибер го избриша Инстаграм профилот по расправијата со Селена Гомез (фото)

Норт Вест позира во скапите чизми на Кардашијан

Сите како мали сме сакале да ја пробуваме и носиме облеката на нашите мајки, да се шминкаме и да се однес...
Норт Вест позира во скапите чизми на Кардашијан (фото)

Енико Периш во прекрасна венчаница му кажа да на Кевин Харт

Енико Периш и Кевин Харт се веќе добро познат холивудски пар со оглед на тоа што се заедно 7 години. Тие ...
Енико Периш во прекрасна венчаница му кажа да на Кевин Харт (фото)

Фановите на Џастин Бибер со негативни коментари за новата девојка

Минатата недела се ширеа гласини дека Џастин Бибер има нова девојка, но сега е сигурно дека тој и Софија...
Фановите на Џастин Бибер со негативни коментари за новата девојка (фото)

Зошто Адел одби да настапува на Супер Бол 2017?

Во подготовки е Супер Бол 2017, најзначајниот настан за американската нација. Како и сите претходни годин...
Зошто Адел одби да настапува на Супер Бол 2017? (фото)

Значењето на тетоважите на познатите

Тетовирањето е древна уметност на боење на кожата која датира уште од Неолитската ера. Во денешно време с...
Значењето на тетоважите на познатите (фото)

Џастин Бибер на плажа со новата девојка?

Џастин Бибер и Софија Ричи, ќерката на познатиот пејач Лајонел Ричи се новиот познат пар?
Џастин Бибер на плажа со новата девојка? (фото)

Познат е таткото на новородениот син на Меган Фокс

По четири месеци откако ја објави својата бременост, Меган Фокс го роди својот трет син. Малиот Ривер Гри...
Познат е таткото на новородениот син на Меган Фокс (фото)

Зошто Мила Кунис не го носи вереничкиот прстен?

Подобро да е на сигурно отколку некој да го украде. Мила Кунис објаснува зошто вереничкиот прстен од нејз...
Зошто Мила Кунис не го носи вереничкиот прстен? (фото)

Снимена една од расправиите на Линдзи Лохан и нејзиниот свршеник

Расправиите меѓу Линдзи Лохан и нејзиниот свршеник Егор им се веќе добро познати на сите и досега по соци...
Снимена една од расправиите на Линдзи Лохан и нејзиниот свршеник (фото)

Бритни Спирс во секси бикини на Хаваите

Бритни Спирс, на 34-годишна возраст го има најдоброто тело досега! Тоа го докажуваат фотографиите од нејз...
Бритни Спирс во секси бикини на Хаваите (фото)

Мишел Обама со слатка роденденска порака за нејзиниот сопруг

Вчера, на 4ти август беше 55. роденден на актуелниот претседател на САД Барак Обама. Погледнете како прв...
Мишел Обама со слатка роденденска порака за нејзиниот сопруг (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com