ШОУ БИЗНИС

Бритни Спирс го разбуди Џими Кимел со заводлив танц

Џими Кимел е познат комичар, кој е голем љубител на шегите и постојано се шегува со познатите личности. Н...
Бритни Спирс го разбуди Џими Кимел со заводлив танц (фото)

Џенифер Лопез очекува трето дете?

Славната пејачка неодамна го прослави својот 47. роденден, а сега има уште една причина за славење? Џениф...
Џенифер Лопез очекува трето дете? (фото)

Познати личности во невестински фустани на црвениот тепих

Кој рече дека невестинскиот фустан мора да се носи само на денот на свадбата? Познатите личности често не...
Познати личности во невестински фустани на црвениот тепих (фото)

Принцот Хари се допишува со една од најубавите актерки

Изгледа дека врската на принцот Хари со познатата пејачка Ели Голдинг не беше толку сериозна. 26-годишнат...
Принцот Хари се допишува со една од најубавите актерки (фото)

Крис Џенер повредена во сообраќајка во Лос Анџелес

Мајката на сестрите Кардашијан, Крис Џенер доживеа тешка сообраќајна незгода и итно беше префрлена во бол...
Крис Џенер повредена во сообраќајка во Лос Анџелес (фото)

Орландо Блум целосно гол на плажа на Сардинија

Орландо Блум и Кети Пери досега не зборуваа јавно за нивната врска. Но, сега тие беа забележани како ужив...
Орландо Блум целосно гол на плажа на Сардинија (фото)

Марго Роби во светкава креација на премиерата на Suicide Squad

Во понеделникот вечерта, во Њујорк, се одржа премиерата на Suicide Squad, а австралијката Марго Роби, кој...
Марго Роби во светкава креација на премиерата на Suicide Squad (фото)

Кара Делевињ отворено зборува за врската со пејачката Ени Кларк

Кара Делевињ конечно почна отворено да зборува за нејзината љубовна врска со пејачката Ени Кларк, позната...
Кара Делевињ отворено зборува за врската со пејачката Ени Кларк (фото)

Кети Пери настапи на Националната конвенција на Демократите

Кети Пери настапи со новата песна Rise и хитот Roar на Националната конвенција на Демократите, која се од...
Кети Пери настапи на Националната конвенција на Демократите (фото)

Линдзи Лохан и нејзиниот свршеник очекуваат дете?

Линдзи Лохан и нејзиниот свршеник Егор Тарабасов се запознаа пред 11 месеци, а сега очекуваат дете? Позна...
Линдзи Лохан и нејзиниот свршеник очекуваат дете? (фото)

Џенифер Лопез го прослави својот 47. роденден

Џенифер Лопез својот 47. роденден го прослави во Лас Вегас со две забави. На двете забави присуствуваа не...
Џенифер Лопез го прослави својот 47. роденден (фото)

Неверојатни сличности меѓу познатите личности

Неверојатно е колку од познатите личности личат едни на други, а немаат никакво крвно сродство. Сигурно д...
Неверојатни сличности меѓу познатите личности (фото)

Најкратките бракови во Холивуд

Како мали сигурно сте мислеле дека бракот се случува само еднаш во животот и тоа меѓу двајца возрасни луѓ...
Најкратките бракови во Холивуд (фото)

Миранда Кер кажа ДА на 2,5-каратниот веренички прстен

33-годишниот модел, Миранда Кер и основачот на Snapchat, Еван Спигел ја започнаа својата врска пред една ...
Миранда Кер кажа ДА на 2,5-каратниот веренички прстен (фото)

Првата дама на Америка пее караоке во кола со Џејмс Корден

Џејмс Корден во средата го изведе своето најуспешно караоке во кола до сега и тоа затоа што, верувале или...
Првата дама на Америка пее караоке во кола со Џејмс Корден (фото)

Лејди Гага ја раскина свршувачката со нејзиното момче

По повеќе од пет години заеднички живот, 30-годишната поп-дива Лејди Гага и актерот од познатата серија C...
Лејди Гага ја раскина свршувачката со нејзиното момче (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com