ШОУ БИЗНИС

Анџелина Џоли е повторно русокоса?

Познатата актерка сега повторно е русокоса, погледнете како изгледа.
Анџелина Џоли е повторно русокоса? (фото)

Лејди Гага ја потврди свршувачката

Лејди Гага е свршена со талент агентот Кристиан Карино.
Лејди Гага ја потврди свршувачката (фото)

Бела Хадид официјално потврди дека е повторно во врска со The Weeknd

Сега и Бела Хадид го потврди тоа со фотографиите кои ги објави на нејзиниот Инстаграм профил.
Бела Хадид официјално потврди дека е повторно во врска со The Weeknd (фото)

Розова и црвена - боите кои преовладуваа на отворањето на Филмскиот фестивал во Венеција

Кога зборуваме за филмски фестивали во Европа, тогаш во топ три дефинитивно спаѓаат фестивалите во Кан, Б...
Розова и црвена - боите кои преовладуваа на отворањето на Филмскиот фестивал во Венеција (фото)

Скарлет Јохансон е најплатената актерка на светот. Кои се останатите 9 на листата?

Веќе ја знаеме листата на топ 10 најплатени актерки во светот, објавена од Forbes. Скарлет Јохансон се на...
Скарлет Јохансон е најплатената актерка на светот. Кои се останатите 9 на листата? (фото)

Пријанка Чопра и Ник Џонас официјално споделија со фановите за нивната веридба

Првин беа озборувања, потоа се докажа дека навистина се во љубовна врска, а сега конечено Пријанка и Ник ...
Пријанка Чопра и Ник Џонас официјално споделија со фановите за нивната веридба (фото)

Кијану Ривс и Винона Рајдер 26 години во „таен“ брак?

Навистина интересна информација. Замислете да сте во брак со некого 26 години, а воопшто не знаете за тоа...
Кијану Ривс и Винона Рајдер 26 години во „таен“ брак? (фото)

Пријанка Чопра конечно го покажа вереничкиот прстен од Ник Џонас

Ник Џонас навистина се потрудил да го најде совршениот прстен за својата девојка.
Пријанка Чопра конечно го покажа вереничкиот прстен од Ник Џонас (фото)

30 најоткачени модни комбинации на црвениот тепих

Сигурно се сеќавате на поголемиот дел од овие модни моменти, сега само уште еднаш ќе ве потсетиме и ќе ви...
30 најоткачени модни комбинации на црвениот тепих (фото)

Teen Choice Awards 2018 - модата на црвениот тепих

Oд модата на Teen Choice Awards 2018 можеме да забележиме дека светкавата и металик облека, како и пастел...
Teen Choice Awards 2018 - модата на црвениот тепих (фото)

Нејзин живот, нејзино тело, нејзино наследство - Бијонсе со свои зборови во септемвриското издание на „Vogue“

Интересен факт е тоа што Ана Винтур потполно ѝ дозволила на Бијонсе да одбере фотограф и облека којашто ќ...
Нејзин живот, нејзино тело, нејзино наследство - Бијонсе со свои зборови во септемвриското издание на „Vogue“ (фото)

Блескава дама во бело - Ева Лонгорија за првпат на црвениот тепих по породувањето

Минатиот месец Ева Лонгорија стана мајка за првпат на 44-годишна возраст. Таа и нејзиниот сопруг Хозе Ант...
Блескава дама во бело - Ева Лонгорија за првпат на црвениот тепих по породувањето (фото)

Животот на Мерилин Монро: тажна приказна позади прекрасната насмевка

Русокоса, со прекрасна насмевка, чиј заштитен знак беше црвениот кармин, бенката која сите дами сакаа да ...
Животот на Мерилин Монро: тажна приказна позади прекрасната насмевка (фото)

Како изгледа денеска главната ѕвезда од нашата омилена серија од детството „Клон“'

Се сеќавате на серијата „Клон“, која направи да научиме по некој збор на португалски и прекрасната Жаде, ...
Како изгледа денеска главната ѕвезда од нашата омилена серија од детството „Клон“' (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com