ШОУ БИЗНИС

Леонардо ди Каприо ужива со својата девојка Нина Агдал на плажа во Малибу

41-годишниот актер, Леонардо ди Каприо и неговата девојка Нина Агдал, беа забележани како се бакнуваат за...
Леонардо ди Каприо ужива со својата девојка Нина Агдал на плажа во Малибу (фото)

Мик Џегер ќе стане татко по осми пат

Фронтменот на легендарната рок група The Rolling Stones, 72-годишниот Мик Џегер очекува дете со својата д...
Мик Џегер ќе стане татко по осми пат (фото)

Холивудски ѕвезди кои немаат проблеми со стареење

Во денешно време притисокот за да се изгледа помладо е сè поголем. Па така многу жени се одлучуваат ...
Холивудски ѕвезди кои немаат проблеми со стареење (фото)

Славни парови кои докажуваат дека љубовта е вечна

За познатите личности е карактеристично дека нивните врски не траат долго. Повеќето славни парови за крат...
Славни парови кои докажуваат дека љубовта е вечна (фото)

Џенифер Лопез во секси комбинација за новата песна

Џенифер Лопез е поп-дива! На нејзиниот настап во Њујорк во понеделникот, на 11 јули носеше секси комбинац...
Џенифер Лопез во секси комбинација за новата песна (фото)

Никол Шерцингер и Калвин Харис за рака во Лондон

Никол Шерцингер и Калвин Харис се само добри пријатели или нешто повеќе? Во јавност излегоа фотографии од...
Никол Шерцингер и Калвин Харис за рака во Лондон (фото)

Познати личности ги бодрат тенисерите на Вимблдон

Голем дел од познати холивудски актери овој викенд се забавуваа во Лондон на финалето на најголемиот грен...
Познати личности ги бодрат тенисерите на Вимблдон (фото)

Адел го менува трендот на пресоблекување за време на концерти

Во одреден момент за време на концертот главната ѕвезда ќе ја смени облеката дури и 10 пати. Доколку не с...
Адел го менува трендот на пресоблекување за време на концерти (фото)

Сиара го кажа судбоносното „да“

30-годишната пејачка Сиара и 27-годишниот рагбист Расел Вилсон се венчаа вчеравечер, на 6. јули, во замок...
Сиара го кажа судбоносното „да“ (фото)

Децата на Пит и Џоли со јасни визии за иднината

Децата на Пит и Анџелина: Медокс (14), Пакс (12), Захара (11), Шајло (9) и Нокс и Вивиан (7) се веќе цело...
Децата на Пит и Џоли со јасни визии за иднината (фото)

Дејвид и Викторија Бекам слават 17 години брак

Дејвид и Викторија Бекам се сè уште среќно заљубени, a денес, на 4. јули, ја слават 17-годишнината од нив...
Дејвид и Викторија Бекам слават 17 години брак (фото)

Дрејк и Ријана повторно заедно?

Веќе некое време кружат гласини дека Дрејк и Ријана се повторно заедно. Тие беа видени како си одат заедн...
Дрејк и Ријана повторно заедно? (фото)

Ријана открива тајна од детството

Таа е една од најпознатите поп ѕвезди на денешницата, но сите овие години Ријана чувала тајна...
Ријана открива тајна од детството (фото)

Тејлор Свифт и Том Хиделстон заљубени во романтичниот Рим

Ова е четвртото патување на новиот заљубен пар во текот на само еден месец, каде Свифт и Хиделстон ги зап...
Тејлор Свифт и Том Хиделстон заљубени во романтичниот Рим (фото)

Неверојатната креација и настап на Бијонсе на BET наградите 2016

Доколку сè уште не сте го погледнале инспиративниот настап на Бијонсе на BET наградите за 2016 година, ко...
Неверојатната креација и настап на Бијонсе на BET наградите 2016 (фото)

Црвениот тепих на BET наградите 2016

На 26. јуни во Лос Анџелес беа одржани BET наградите за 2016 година. На оваа свечена церемонија учевствув...
Црвениот тепих на BET наградите 2016 (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com