ШОУ БИЗНИС

Блејк Лајвли и Рајан Рејнолдс со различни мислења за моментот кога се заљубиле

Лајвли и Рејнолдс секојдневно ја покажуваат својата голема љубов и никој не се сомнева во неа. Тие се сов...
Блејк Лајвли и Рајан Рејнолдс со различни мислења за моментот кога се заљубиле (фото)

Линдзи Лохан за првпат со својот свршеник на црвениот тепих

Малата Линдзи Лохан порасна и е верена со рускиот мултимилионер Игор Тарабасов. Во средата, тие првпат се...
Линдзи Лохан за првпат со својот свршеник на црвениот тепих (фото)

Ријана не успеа да ги скрие солзите на нејзиниот концерт

На концертот во Даблин вчеравечер, Ријана сериозно ги загрижи нејзините фанови. Прво задоцни половина час...
Ријана не успеа да ги скрие солзите на нејзиниот концерт (фото)

Бијонсе ужива на тропските плажи со своето семејство

Иако во последно време на социјалните мрежи се озборуваше дека Бијонсе и Џеј-Зи имаат проблеми во бракот,...
Бијонсе ужива на тропските плажи со своето семејство (фото)

Џиџи Хадид со 6 различни стајлинзи на iHeartRadio музичките награди

Вчеравечер се одржаа годишните музички видео награди организирани од iHeartRadio, каде што како домаќинка...
Џиџи Хадид со 6 различни стајлинзи на iHeartRadio музичките награди (фото)

Блејк Лајвли го кажа своето мислење: „Сакам моите деца да имаат нормален живот“

Да се има нормален, a понекогаш и досаден живот не е лошо. Всушност, доколку ја прашате Блејк Лајвли, таа...
Блејк Лајвли го кажа своето мислење: „Сакам моите деца да имаат нормален живот“ (фото)

Мила Кунис и Ештон Качер очекуваат второ дете

Актерите кои за првпат се запознаа на снимањето на добро познатата серија Луди седумдесетти, а минатиот ј...
Мила Кунис и Ештон Качер очекуваат второ дете (фото)

Ја прекина 15-месечната врска и веднаш со ново момче? Тејлор Свифт нема време за губење!

Откако ја прекина 15-месечната романса со своето бившо момче Калвин Харис, Тејлор Свифт беше забележана с...
Ја прекина 15-месечната врска и веднаш со ново момче? Тејлор Свифт нема време за губење! (фото)

Со или без брада: 15 холивудски фраери кои изгледаат подобро БЕЗ неа

Сите знаеме дека во последниве неколку години добро одржувана брадата стана нераскинлив дел од машкото ег...
Со или без брада: 15 холивудски фраери кои изгледаат подобро БЕЗ неа (фото)

Адам Левињ сподели полугола фотографија од бремената Беати Принсло

Очигледно е дека Адам Левињ е многу возбуден за тоа што ќе стане татко, а во исто време е и горд со своја...
Адам Левињ сподели полугола фотографија од бремената Беати Принсло (фото)

Младата манекенка го покажа задникот на својот роденден

Кејт Аптон го прослави својот 24. роденден заедно со нејзиниот вереник и одлучи да облече проѕирен фустан...
Младата манекенка го покажа задникот на својот роденден (фото)

Првата фотосесија на Анџелина Џоли

Џоли се смета за една од најубавите жени во светот. Во саботата таа наполни 41 година, а пред 26 години з...
Првата фотосесија на Анџелина Џоли (фото)

Принцот Хари во тајна врска?

Откако ја прекина двегодишната врска со моделот Кресида Бонас во 2014 година, принцот Хари нема сериозна ...
Принцот Хари во тајна врска? (фото)

Кристина Агилера стана црвенокоса - и изгледа како Џесика Рабит!

Познатата русокоса ја промени бојата на косата во црвена и изгледа неверојатно - многумина ги потсетува н...
Кристина Агилера стана црвенокоса - и изгледа како Џесика Рабит! (фото)

Бијонсе прогласена за модна икона на CFDA наградите

На вчерашното доделување на наградите од Советот на модни дизајнери на Америка (CFDA), претседателката Да...
Бијонсе прогласена за модна икона на CFDA наградите (фото)

Која е новата девојка на Леонардо ди Каприо?

Леонардо Дикаприо сè почесто патува за Лондон, а причината е овој 24-годишен модел.
Која е новата девојка на Леонардо ди Каприо? (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com