ШОУ БИЗНИС

Почина боксерксата легенда Мухамед Али

Се нарекуваше себеси најдобриот, а сите кои некогаш следеле (и не следеле) бокс се согласуваат дека тој н...
Почина боксерксата легенда Мухамед Али (фото)

Тејлор Свифт и Калвин Харис ја прекинаа нивната 15-месечна врска?

Оваа вест е вистинско изненадување за сите фанови и поддржувачи на двајцата музичари, откако во јавноста ...
Тејлор Свифт и Калвин Харис ја прекинаа нивната 15-месечна врска? (фото)

Кој холивудски пар се разведува?

Во понеделникот поднесоа барање за развод, наведувајќи дека причината се ненадминливите разлики помеѓу не...
Кој холивудски пар се разведува? (фото)

Џенифер Анистон прогласена за најубавата жена на светот за 2016 година

People ја прогласи Џенифер Анистон за најубавата жена на светот за 2016 година. Списанието го откри својо...
Џенифер Анистон прогласена за најубавата жена на светот за 2016 година (фото)

Ева Мендес го очекува своето второ дете со Рајан Гослинг

Ева Мендес е повторно бремена - таа го очекува своето второ дете со Рајан Гослинг.
Ева Мендес го очекува своето второ дете со Рајан Гослинг (фото)

Меган Фокс е бремена со трето дете, но кој е таткото?

На завчерашната промоција на филмот "Teenage Mutant Ninja Turtles" во Лас Вегас, Меган Фокс пристигна со ...
Меган Фокс е бремена со трето дете, но кој е таткото? (фото)

Познати двојки со голема разлика во годините

Сите знаеме дека во Холивуд нема правила, па многу познати двојки често се родени во различна декада. И п...
Познати двојки со голема разлика во годините (фото)

Лејди Гага го прослави својот 30-ти роденден со огромна забава и славни гости

Лејди Гага се збогува со своите 20-ти со огромна роденденска забава на која присуствуваа многу познати го...
Лејди Гага го прослави својот 30-ти роденден со огромна забава и славни гости (фото)

Дејвид Бекам е најдобриот татко на светот!

Дејвид Бекам прави сè за неговата ќеркичка Харпер - па дури и шие фустани за нејзините кукли.
Дејвид Бекам е најдобриот татко на светот! (фото)

Емили Ратајковски полугола за секси кампања за накит

Моделот Емили Ратајковски се разголи за кампањата за накитот на дизајнерката Џеки Еиш. <br /> <b...
Емили Ратајковски полугола за секси кампања за накит (фото)

Ријана на уште една насловна на „Вог“

Погледнете ја Ријана во креација на Том Форд на насловната на „Вог“ за април 2016 - по четврти пат!
Ријана на уште една насловна на „Вог“ (фото)

Кои познати личности се во долгови?

Скоро 80% од луѓето во светот се или некогаш биле во долгови, а познатите личности се само луѓе, па и тие...
Кои познати личности се во долгови? (фото)

Тејлор Свифт и Калвин Харис споделија фотографии од нивниот романтичен одмор

Славната двојка ја прослави годишнината од својата врска на прекрасна тропска плажа.
Тејлор Свифт и Калвин Харис споделија фотографии од нивниот романтичен одмор (фото)

Селена Гомез ја симна Тејлор Свифт од тронот

Инстаграм, запознај ја твојата нова кралица! Селена Гомез неодамна ја надмина најдобрата пријателка Тејло...
Селена Гомез ја симна Тејлор Свифт од тронот (фото)

Прекрасни портрети од Оскаровската забава на Vanity Fair

Трета година по ред, магазинот Vanity Fair во соработка со реномираниот фотограф Марк Селиџер и Инстаграм...
Прекрасни портрети од Оскаровската забава на Vanity Fair (фото)

Номинираните на Оскар - некогаш и сега

Времето лета! Погледнете ги транформациите на номинираните на Оскар низ годините кои на некои слики дури ...
Номинираните на Оскар - некогаш и сега (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com