ШОУ БИЗНИС

Brit Awards 2016: Црвен тепих, награди, најважни моменти

Најголемите ѕвезди од светот на музиката и шоу бизнисот заблескаа на O2 Арената во Лондон вчера, по повод...
Brit Awards 2016: Црвен тепих, награди, најважни моменти (фото)

Што се има во оскаровската торбичка со подароци од $232,000

Раскошните забави и корпи со подароци се наизоставен дел од големите награди, но Оскарите оваа година изл...
Што се има во оскаровската торбичка со подароци од $232,000 (фото)

Ново караоке во автомобил со СИА!

Џејмс Корден овој пат во својот автомобил ја возеше Сиа и заедно пееја и разговараа на многу теми. Сиа не...
Ново караоке во автомобил со СИА! (фото)

Злобни музички твитови!

Свежи злобни твитови во чест на Греми наградите, музичарите читаат злобни твитови за себе.
Злобни музички твитови! (фото)

Бијонсе, Лејди Гага, Колдплеј и Бруно Марс на Супер Бол 2016!

Викендов се одржа настанот кој цела година нетрпеливо го чека цела Америка. Не е ни чудно што еден ваков ...
Бијонсе, Лејди Гага, Колдплеј и Бруно Марс на Супер Бол 2016! (фото)

Кејт Винслет призна дека Титаник требал да има среќен крај!

Глумицата гостуваше во шоуто на Џими Кимел и призна дека дури и таа е убедена дека имало место и за Џек н...
Кејт Винслет призна дека Титаник требал да има среќен крај! (фото)

Брилијантин во живо! Ванеса Хаџенс го посвети настапот на својот починат татко

И покрај сите неповолни околности со кои се соочи новата екипата на мјузиклот „Брилијантин“, тричасовната...
Брилијантин во живо! Ванеса Хаџенс го посвети настапот на својот починат татко (фото)

Нови жешки романси во 2016 година

Изминатата година ни донесе изненадувачки многу разделби и разводи во светот на славните кои веројатно ни...
Нови жешки романси во 2016 година (фото)

Зек Ефрон „тверка“ во шоуто на Елен Деџенерис

Младиот актер Зек Ефрон, направи хаос во студиото на Елен Деџенерис. Тој се појави во кожeни панталони и ...
Зек Ефрон „тверка“ во шоуто на Елен Деџенерис (фото)

Ема Ватсон отвори феминистички клуб на читатели

Актерката и амбасодорка на добра волја на Обединетите Нации, Ема Ватсон започна нов проект - свој феминис...
Ема Ватсон отвори феминистички клуб на читатели (фото)

Почина сопругот на Селин Дион, Рене Анжелил

По долга и храбра борба со ракот, на возраст од 73 години, почина мажот на познатата музичка дива Селин Д...
 Почина сопругот на Селин Дион, Рене Анжелил (фото)

Не, ова не се познатите од Холивуд, тие само многу личат на нив!

Обичните смртници кои ќе ги видите на фотографиите многу потсетуваат на славните имиња од Холивуд. Тие мо...
Не, ова не се познатите од Холивуд, тие само многу личат на нив! (фото)

Неверојатни црно-бели портрети од познатите на Златните глобуси

Холандските модни фотографи Инез ван Ламсверде и Винод Матадин - попознати само како Инез и Винод - беа в...
Неверојатни црно-бели портрети од познатите на Златните глобуси (фото)

Епик настапи на Ченинг и Џена Тејтум

Можеби знаете дека Ченинг Тејтум знае да танцува, но во придружба со Бијонсе изгледаше совршено. Актерот ...
Епик настапи на Ченинг и Џена Тејтум (фото)

Ен Хатавеј бремена и насмеана на Инстаграм

Тоа не е вообичаена трудничка фотографија, Ен одлучи да застане исправено и да го каже својот став.
Ен Хатавеј бремена и насмеана на Инстаграм (фото)

43 најфасцинантни креации на црвениот тепих за 2015 година

2015 беше година во која познатите ѕвезди заблескаа во многу различни креации. Ги издвоивме најдобрите за...
43 најфасцинантни креации на црвениот тепих за 2015 година (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com