ШОУ БИЗНИС

Тина Феј и Ејми Пулер и нивните генијални идеи за новогодишни подароци

Празничната еуфорија ги зафати и холувудските комичарки Тина Феј и Ејми Пулер. Тие снимија кратки видеа в...
Тина Феј и Ејми Пулер и нивните генијални идеи за новогодишни подароци (фото)

Задникот на Ким во секое време само на Кимоџи

Додека вие се мислите какви подароци да им подарите на блиските, Ким своите фанови ги израдува со можност...
Задникот на Ким во секое време само на Кимоџи (фото)

Водителот крунисува погрешна убавица за „Мис Универзум“!

Секој има тежок ден на работа, но вчерашниот избор за „Мис Универзум“ беше особено бурен за водителот Сти...
Водителот крунисува погрешна убавица за „Мис Универзум“! (фото)

Познатите читаат злобни твитови за себе #9

Водителот без нималку срам во живо ги пренесува реакциите на славните кога ќе прочитаат нешто лошо за себ...
Познатите читаат злобни твитови за себе #9 (фото)

Марк Зукерберг објави две големи вести, доаѓањето на свет на својата ќерка и добротворна иницијатива од 45 милијарди долари

Основачот на Фејсбук, Марк Зукерберг и неговата сопруга Присила Чен ја добија својата прва ќерка, Макс, а...
Марк Зукерберг објави две големи вести, доаѓањето на свет на својата ќерка и добротворна иницијатива од 45 милијарди долари (фото)

6 талентирани потомци на славните за кои никогаш не сте чуле

Си чини во некои случаи внуците на славните имаат наследено многу повеќе од семејната харизма отколку нив...
6 талентирани потомци на славните за кои никогаш не сте чуле (фото)

Мајчинството, новата улога на Тамара Тодевска

На 27 ноември двојно ќе слави, за првиот концерт и за бременоста.
Мајчинството, новата улога на Тамара Тодевска (фото)

Дејвид Бекам, најсекси маж за 2015 според People

Ќе излажеме ако кажеме дека сме изненадени.
Дејвид Бекам, најсекси маж за 2015 според People (фото)

Чарли Шин потврди: „Јас сум ХИВ позитивен“

Омиленото лошо момче на Холивуд проговори за својата здравствена состојба во шоуто "Today" потврдувајќи г...
Чарли Шин потврди: „Јас сум ХИВ позитивен“ (фото)

Славни личности со чудни зависности

Сите сме слишнале за зависност од цигари алкохол или дрога, но дали сте знаеле дека некои луѓе се зависни...
Славни личности со чудни зависности (фото)

15 пејачи кои имаат Барби кукла со својот лик

Познатите често се обвинувани дека прават пластични операции, а Matell реши да ги направи целите во пласт...
15 пејачи кои имаат Барби кукла со својот лик (фото)

Кои се најлајкуваните фотографии на Инстаграм?

Откако апликацијата Инстаграм беше лансирана пред пет години споделени се повеќе од 40 билиони фотографии...
Кои се најлајкуваните фотографии на Инстаграм? (фото)

Успешни луѓе на кои не им успеало од прв пат

Во светот постојат многу успешни луѓе кои не достигнале успех само со еден обид. Понекогаш е тешко да се ...
Успешни луѓе на кои не им успеало од прв пат (фото)

Славни личности со изненадувачки висок коефициент на интелигенција

Холивудските ѕвезди обично не ги сметаме за гении. Нам можеби не ни се чини дека треба да си паметен за д...
Славни личности со изненадувачки висок коефициент на интелигенција (фото)

Славните во добро и WTF издание

Славните, како и сите луѓе, имаат подеми и падови, но во нивниот случај секој чекор е следен од будното о...
Славните во добро и WTF издание (фото)

Кои се најскапите венчавки во светот?

Тие се богати, убави и неуморни. Кога жителите на светот на шоу-бизнисот се венчаваат, сите погледи се св...
Кои се најскапите венчавки во светот? (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com