ШОУ БИЗНИС

10 најзгодни славни татковци

Холивуд е полн со згодни татковци. Тие покрај тоа што се убави и згодни, заслужуваат овации и за се што у...
10 најзгодни славни татковци (фото)

Ретки винтиџ фотографии од Мерилин Монро

На денешен ден пред 53 години Мерилин Монро го напушти овој свет. Иако се поминати повеќе од половина век...
Ретки винтиџ фотографии од Мерилин Монро (фото)

Кој е новиот дечко на Ријана?

Ријана моментално се забавува на Барбадос и тоа со еден од најпосакуваните фраери на планетата - Луис Хам...
Кој е новиот дечко на Ријана? (фото)

Чевлите на коишто Бијонсе потроши 200000 фунти

Кога си Бијонсе веројатно нема многу работи во светот кои ти се прескапи. Веројатно и затоа нема да бидет...
Чевлите на коишто Бијонсе потроши 200000 фунти (фото)

Што ли си мислеле?

Сите ние имаме моменти во кои изборот на аутфитот не ни е баш најсреќен, но за среќа нас не не следат обј...
Што ли си мислеле? (фото)

Почина 22 годишната Боби Браун, ќерката на Витни Хјустон

Боби Кристина Браун, 22 годишната ќерка на Витни Хјустон, почина во неделата по повеќе од шест месеци пом...
Почина 22 годишната Боби Браун, ќерката на Витни Хјустон (фото)

Ејми Шумер е совршена на насловната на GQ

Ејми Шумер заслужено е кавер девојката на августското издание на списанието GQ, по успехот со одличната т...
Ејми Шумер е совршена на насловната на GQ (фото)

Модни и холивудските ѕвезди заедно за спас на Арктикот

Ѕвездите често ја користат својата слава и публицитет за да се обратат на важни социјални или еколошки пр...
Модни и холивудските ѕвезди заедно за спас на Арктикот (фото)

50 Cent вчера банкротираше

Познатиот рапер 50 Cent за да го оправда својот лик и име побара да биде прогласен во банкрот. Во моменто...
50 Cent вчера банкротираше (фото)

Најчудната фотосесија на Ким Кардашијан до сега

Ким Кардашијан постојано ги поместува границите на моралното однесување, модата и воспитувањето на децата...
Најчудната фотосесија на Ким Кардашијан до сега (фото)

Мудрости на Хју Хефнер

Мудрости од најмоќниот фраер на светот кој има 76 години и илјадници жени.
Мудрости на Хју Хефнер (фото)

Ким Кардашијан го потврди полот на второто дете

Жената со најпосакувани облини Ким Кардашијан, веќе ја има Норт Вест со својот сопруг, а на Инстаграм го...
Ким Кардашијан го потврди полот на второто дете (фото)

Славните низ објективот на Бриџит Лакомб

Фотографиите на Бриџит Лакомб се истражување на интимноста. Таа прикажува пријатели со пријатели, фатени ...
Славните низ објективот на Бриџит Лакомб (фото)

Уште една манекенка во низата на девојки на Леонардо Ди Каприо

За Леонардо Ди Каприо и Кели Рорбах се зборуваше уште во април кога без видени како заедно излегуваат од ...
Уште една манекенка во низата на девојки на Леонардо Ди Каприо (фото)

Како децата реагираат на Кејтлин Џенер?

За многумина, транзицијата на Кејтлин Џенер е екстремна и ексцентрична, но како децата гледаат на истата?...
Како децата реагираат на Кејтлин Џенер? (фото)

Првите слатки фотографии од принцот Џорџ и принцезата Шарлота

Kралското семејство за прв пат објави екслузивни заеднички фотографии на двајцата најмлади членови, кои с...
Првите слатки фотографии од принцот Џорџ и принцезата Шарлота (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com