ШОУ БИЗНИС

Славните на матурските забави

Пред да бидат ѕвезди на црвениот тепих, каде за нивниот изглед се грижат цела армија на стилисти и дизајн...
Славните на матурските забави (фото)

15 Култни холивудски фраери кои треба да ги знаете

Заборавете на Зек Ефрон и Роберт Патинсон, тие можеби се меѓу најзгодните дечки во Холивуд во моментов, н...
15 Култни холивудски фраери кои треба да ги знаете (фото)

Веридбата на Софија Вергара

Софија Вергара и Џои Манџаниело ја прославија својата веридба во петокот со приватна забава во западен Хо...
Веридбата на Софија Вергара (фото)

Мајли Сајрус лансира хуманитарна LGBT организација за бездомници со Џоан Џет

Често позната по контроверзните Инстаграм фотки и разголените настапи, поп ѕвездата Мајли Сајрус овојпат ...
Мајли Сајрус лансира хуманитарна LGBT организација за бездомници со Џоан Џет (фото)

Ријана во драматична наметка на Мет Галата... и ништо под неа?!

Вчеравечер Ријана се појави на Мет Галата во типично свој стил, супер доцна и облечена во тотално екстрав...
Ријана во драматична наметка на Мет Галата... и ништо под неа?! (фото)

Интересни холивудски тетоважи

Тетоважите кај познатите секогаш се добро забележани колку и да се обидуваат да ги скријат. Тие ги кријат...
Интересни холивудски тетоважи (фото)

Кралското семејство доби нова принцеза

Најновиот член на кралското семејство пристигна ова утро - принцезата од Кембриџ.
Кралското семејство доби нова принцеза (фото)

И... ова се новите ангели на Victoria’s Secret

Сите тие веќе зачекореа на модната писта на ревиите на Victoria’s Secret. Но сега ќе ги добијат своите кр...
И... ова се новите ангели на Victoria’s Secret (фото)

Најславни бебиња во шоубизнисот

Кога станува збор за добра генетика, овие деца го добиле „џекпотот". Затоа што крушата под круша паѓ...
Најславни бебиња во шоубизнисот (фото)

Сандра Булок е најубавата жена за 2015 година според People

„Вистинската убавина е ненаметлива. Особено во овој град, толку е тешко човек да не си каже „Ох, треба да...
Сандра Булок е најубавата жена за 2015 година според People (фото)

Збогум Тинкрбел, почивај во мир

„Моето срце е скршено“ напиша ѕвездата на Инстаграм. „Толку сум тажна и разрушена. По 14 неверојатни годи...
Збогум Тинкрбел, почивај во мир (фото)

Како си помина Бијонсе на Хаваи?

Бијонсе минатата недела се одмараше на Хаваи со својот сопруг по повод седумгодишнината од нивниот брак. ...
Како си помина Бијонсе на Хаваи? (фото)

Нема да ви се верува кој се од славните пуши

Сите ние имаме свои мали тајни, но кога си славен не постои такво нешто како тајна. Овие славни жени се х...
Нема да ви се верува кој се од славните пуши (фото)

Познати со кои никој не сака да работи

Познатите се многу добро платени и прават повеќе пари од што кој било од нас ќе направи во својот животен...
Познати со кои никој не сака да работи (фото)

Фотки од историјата на кланот Кардашиан

Благодарение на тоа што девојките се постојано присутни на социјалните мрежи и постираат фотографии од св...
Фотки од историјата на кланот Кардашиан (фото)

Некои од најбруталните шеги на Измејувањето на Џастин Бибер “The Justin Bieber Roast“

Во саботата вечер Comedy Central го снимаше Измејувањето на Џастин Бибер (“The Justin Bieber Roast“), кад...
Некои од најбруталните шеги на Измејувањето на Џастин Бибер “The Justin Bieber Roast“ (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com