ШОУ БИЗНИС

Џим Парсонс доби ѕвезда на патеката на славните

Џим Парсонс, американскиот актер познат по улогата на научникот Шелдон Купер во „The Big Bang Theory" сос...
Џим Парсонс доби ѕвезда на патеката на славните (фото)

Чудни фотки од славните и нивните фанови

Среќавањето на омилениот глумец или музичар на улица можеби е еден од најдобрите моменти во животот на фа...
Чудни фотки од славните и нивните фанови (фото)

Кеси со воздух од турнејата на Кание Вест се продаваат на Ebay

Кание Вест може да продаде се, па дури и воздух!
Кеси со воздух од турнејата на Кание Вест се продаваат на Ebay (фото)

Поминете еден ден во лукзуниот дом на Леонардо ди Каприо во Палм Спрингс

Леонардо ди Каприо го купи својот архитектонски бисер во Палм Спрингс минатата година за 5.23 милиони дол...
Поминете еден ден во лукзуниот дом на Леонардо ди Каприо во Палм Спрингс (фото)

Како славните навистина ги заработуваат своите пари?

Кој не сака живот како на богатите и славните? Ако сме искрени сите би сакале барем мал дел од тоа што го...
Како славните навистина ги заработуваат своите пари? (фото)

Причината поради која го сакаме задникот на Ким Кардашиан

Со Ким Кардашиан, "Anaconda" на Ники Минаж, и "Booty" на Џенифер Лопез и Иги Азалеа тешко е да се негира ...
Причината поради која го сакаме задникот на Ким Кардашиан (фото)

Лејди Гага ѝ го даде најдобриот љубовен совет на Тејлор Свифт

Лејди Гага дефинитивно се наоѓа на врвот во моментот. Таа ги воодушеви сите со нејзиниот настап на Оскари...
Лејди Гага ѝ го даде најдобриот љубовен совет на Тејлор Свифт (фото)

Никол Шерцингер тотално секси

Иако срцето и е скршено заради Луис Хамилтон, Никол му покажа на своето поранешно момче што пропушта и се...
Никол Шерцингер тотално секси (фото)

Изненадување од соништата за Норт Вест

Не постои ништо премногу скапо и недостижно за малата Норт Вест и нејзините родители. Ким Кардашијан и Ка...
Изненадување од соништата за Норт Вест (фото)

Настапот и падот на Мадона на Британските музички награди

Славата поп кралица бомбастично го најави своето враќање на светската сцена, но тоа што се случи вчера не...
Настапот и падот на Мадона на Британските музички награди (фото)

Зад сцената на 87мото издание на Оскарите

Дали вашата покана за Оскарите се изгубила во поштенскиот систем? Ако е така погледнете што се случуваше ...
Зад сцената на 87мото издание на Оскарите (фото)

Бијонсе совршена и без фотошоп

Серија на необработени на Фотошоп фотографии од Бијонсе вчера се појавија на Интернет. Станува збор за фо...
Бијонсе совршена и без фотошоп (фото)

Што неговите веѓи кажуваат за него?

Ако очите се прозорец кон душата, веѓите се рамката на лицето. Но веѓите не се само естетски додаток, тие...
Што неговите веѓи кажуваат за него? (фото)

Дали сте подготвени за венчаницата на Лејди Гага?

Се случи на Денот на вљубените. Познатата поп пејачка Лејди Гага и глумецот Тејлор Кини се верија!
Дали сте подготвени за венчаницата на Лејди Гага? (фото)

Погледнете го видеото кое Мајли Сајрус го претстави на Њујоршкиот порно филмски фестивал

Во својот последен проект Мајли Сајрус ги комбинира две работи кои и се омилени: уметност и голотија. Пеј...
Погледнете го видеото кое Мајли Сајрус го претстави на Њујоршкиот порно филмски фестивал (фото)

Заборавете на Ким, погледнете ја Кендал Џенер во магазинот "Love"

Се чини дека 13тиот број на магазинот LOVE ќе биде најжешкото издание оваа година. Веќе ги видовме фотогр...
Заборавете на Ким, погледнете ја Кендал Џенер во магазинот "Love" (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com