ШОУ БИЗНИС

Ријана плива со ајкули

Се вели дека во животот сите пливаме со ајкули. Но тоа не е доволно за Ријана. За фотографирањето за март...
Ријана плива со ајкули (фото)

Џони Деп и Амбер Херд се венчаа

Холивудскиот заводник Џони Деп и убавата актерка и модел Амбер Херд се венчаа во Лос Анџелес, во пресрет ...
Џони Деп и Амбер Херд се венчаа (фото)

Ѕвездите во јубилејното издание на „Vanity Fair Hollywood"

Ѕирнете во 21-то јубилејно издание на „Vanity Fair Hollywood". На насловната страница оваа година Ејми Ад...
Ѕвездите во јубилејното издание на „Vanity Fair Hollywood" (фото)

Ким Кардашијан повторно го покажа својот задник

Ким Кардашијан е повторно подготвена да го разбранува интернетот со својот задник. Овој пат, Ким на својо...
Ким Кардашијан повторно го покажа својот задник (фото)

Џастин Тимберлејк и Џесика Бил очекуваат дете

Пред два дена, Џастин Тимберлејк објави дека очекува дете на својот Instagram профил. Тој го доби најубав...
Џастин Тимберлејк и Џесика Бил очекуваат дете (фото)

Новиот ресторан на Ралф Лорен

Големиот Њујорк стана побогат за уште еден ресторан – „Polo Bar” на Ралф Лорен. Ресторанот е полн со порт...
Новиот ресторан на Ралф Лорен (фото)

Џастин Бибер ќе оди на "Roast"

Џастин Бибер ќе биде исмејуван на Комеди Централ, откако самиот си побарал. Мрежата најави дека Џастин Би...
Џастин Бибер ќе оди на "Roast" (фото)

Жената со три гради направи BDSM видео

Можеби веќе сте чуле за Џасмин Тридевил, девојката која се обиде да влезе во индустријата на ТВ реалити е...
Жената со три гради направи BDSM видео (фото)

Славните без шминка на Инстаграм

Мрзливи сте и не ви е до шминкање? Следете го примерот на славните кои се почесто постираат фотографии на...
Славните без шминка на Инстаграм (фото)

Кристин Стјуард конечно се насмеа

Луѓето кои велат дека Кристен Стјуард никогаш не се смее - не се во право. Кристен Стјуард моментално ужи...
Кристин Стјуард конечно се насмеа (фото)

Блејк Лајвли и Рајан Рејнолдс станаа родители

Светот на славните бебиња официјално стана уште поубав.
Блејк Лајвли и Рајан Рејнолдс станаа родители (фото)

Софија Вергара се вери

Софија Вергара и Џо Манџаниело ќе се венчаат. Тие се верија на Божиќ, додека беа на одмор во Хаваи. Ова е...
Софија Вергара се вери (фото)

Како познатите го прославија Божиќ

За Божиќ Џастин Бибер игра бирпонг, а Бритни Спирс го облече семејството во исти пижами. Ова време од год...
Како познатите го прославија Божиќ (фото)

Елегантната божиќна забава на Крис Џенер

Годишната божиќна забава на Крис Џенер се одржа без Кортни и Ким. А, Кајли, Кендал и Клои изгледаа фантас...
Елегантната божиќна забава на Крис Џенер (фото)

Новогодишното видео на Кендал и Крис Џенер

Како дел од годишниот календар за магазинот “LOVE” Кендал Џенер и Крис Џенер го снимиле ова чудно видео в...
Новогодишното видео на Кендал и Крис Џенер (фото)

Погледнете ја новогодишната елка на Ријана

Кога станува збор за божиќно декорирање, Ријана има уникатен вкус. 26 годишната пејачка го слави Божиќ со...
Погледнете ја новогодишната елка на Ријана (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com