ШОУ БИЗНИС

Секси девојки на календарот на Пелистерка за 2015

Македонската компанија за вода и безалкохолни пијалоци, Пелистерка, веќе традиционално пред крајот на год...
Секси девојки на календарот на Пелистерка за 2015 (фото)

Елтон Џон се омажи

Елтон Џон и неговиот партнер Дејвид Фурниш ја прославија својата свадба вчеравечер во Лондон. Тие на свои...
Елтон Џон се омажи (фото)

Најдобро облечени двојки во 2014

Велат зад секој успешен маж стои успешна жена. Но кога станува збор за облеката, секоја жена е убаво обле...
Најдобро облечени двојки во 2014 (фото)

Има ли некој што нема да се согласи?!

Вчеравечер на прогласувањето на People Magazine Awards наградата за најсекси жена во светот ја доби Кејт ...
Има ли некој што нема да се согласи?! (фото)

Најскапи делови од телата на познатите

Пред извесно време на интернет порталите се појавија гласини кои шпекулираа околу сумата на која е осигур...
Најскапи делови од телата на познатите (фото)

Ријана стана креативен директор на брендот "Puma"

Светскипопуларниот бренд за спортска опрема "Puma" го започна своето партнерство со Ријана.
Ријана стана креативен директор на брендот "Puma" (фото)

Најзабележителните машки препони за 2014-та

Ова се совршените новогодишни пакетчиња.
Најзабележителните машки препони за 2014-та (фото)

Голата Кортни Кардашијан во 9-от месец од бременоста

Кортни Кардашијан го следи патот на својата сестра, па се одлучи за потполно гола фотосесија.
Голата Кортни Кардашијан во 9-от месец од бременоста (фото)

Како девојките на Victoria's Secret се подготвуваат за шоуто во Лондон

Моментот кој многумина го чекаа пристигна, шоуто на Victoria's Secret во Лондон е за само неколку час...
Како девојките на Victoria's Secret се подготвуваат за шоуто во Лондон (фото)

Како изгледаат Кардашијан девојките без шминка?

Еве како изгледаат славните членки на фамилијата Кардашијан без грам шминка.
Како изгледаат Кардашијан девојките без шминка? (фото)

Медениот месец на Соланж Ноулс

Соланж сподели неколку фотки од нејзиниот бајковит меден месец на социјалната мрежа Instagram. Младиот па...
Медениот месец на Соланж Ноулс (фото)

Ема Стоун во мјузиклот „Кабаре"

Ема Стоун учествува во мјузиклот „Кабаре" на Бродвеј. Омилената американка изгледа неодоливо, а карт...
Ема Стоун во мјузиклот „Кабаре" (фото)

Како Мајли Сајрус го прослави својот роденден?

Мајли Сајрус го прослави својот 22-ри роденден потполно во нејзин стил. Забава полна еднорози, секс играч...
Како Мајли Сајрус го прослави својот роденден? (фото)

Крис Хемсворт најсекси маж во светот според People

Ѕвездата на „Тор“, Крис Хемсворт е новиот секси бог и најсекси маж на светот според People. Оваа чест му ...
Крис Хемсворт најсекси маж во светот според People (фото)

Кој се соблече за календарот на Pirelli за 2015? (+18)

Што имаат 12те најпосакувани модели во светот, меѓу кои и Андријана Лима, Џиџи Хадид и Наталија Водианова...
Кој се соблече за календарот на Pirelli за 2015? (+18) (фото)

Свадбените фотографии на Соланж Ноулс

Свадбата на Соланж Ноулс и нејзиниот сопруг Ален Фергусон е вистински пример како треба да изгледа една м...
Свадбените фотографии на Соланж Ноулс (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com