ШОУ БИЗНИС

Заљубени во Лос Анџелес: Алесандра Амбросио фотографирана со новото момче

о само 5 месеци, Амбросио беше фотографирана во Лос Анџелес со новото момче.
Заљубени во Лос Анџелес: Алесандра Амбросио фотографирана со новото момче (фото)

Ријана со екстравагантна фотосесија за „Vogue“

Фотосесијата е во соработка со главниот уредник Едвард Енифул.
Ријана со екстравагантна фотосесија за „Vogue“ (фото)

Први фотографии од Џорџ Клуни по сообраќајната незгода

При незгодата, Клуни го повреди кукот, колената и карлицата, но за среќа не претрпе некои поголеми физичк...
Први фотографии од Џорџ Клуни по сообраќајната незгода (фото)

Џенифер Лопез го прослави 49-тиот роденден во црно бикини

Познатата пејачка и актерка, својот 49-ти роденден го прослави заедно со семејството и пријателите и на с...
Џенифер Лопез го прослави 49-тиот роденден во црно бикини (фото)

Карли Клос кажа „ДА“!

Познатиот модел Карли Клос му кажа да на своето момче Џошуа Кушнер со кого е 6 години во врска.
Карли Клос кажа „ДА“! (фото)

Рајан Рејнолдс: „Мојата сопруга сигурно сега пополнува документи за развод“

Зарем би помислиле дека тие се одлучуваат за развод?
Рајан Рејнолдс: „Мојата сопруга сигурно сега пополнува документи за развод“ (фото)

Џенифер Анистон и Дејвид Швимер во љубовна врска?

Мора да признаеме дека сите ги обожававме Рејчел и Рос од серијата „Friends“ и некако низ годините очекув...
Џенифер Анистон и Дејвид Швимер во љубовна врска? (фото)

33 фотографии од познатите личности кои никогаш нема да ги заборавиме

Фотографиите во продолжение се едни од поретките фотографии, од кои поголемиот дел се интересни, необични...
33 фотографии од познатите личности кои никогаш нема да ги заборавиме (фото)

Мајкл Бубле: „Борбата на мојот син за живот засекогаш ме промени“

Во 2016 година познатиот пејач Мајкл Бубле и неговата сопруга Лусиана Лопилато, се соочија со најстрашнат...
Мајкл Бубле: „Борбата на мојот син за живот засекогаш ме промени“ (фото)

Модна утка на Меланија Трамп - дури и најдобрите можат да згрешат

Меланија Трамп досега многупати докажа дека е кралица на модата, но познато е дека понекогаш дури и најдо...
Модна утка на Меланија Трамп - дури и најдобрите можат да згрешат (фото)

Инстаграм преплавен со фотографии од 4 јули: погледнете како познатите го прославија Денот на независноста

Торти инспирирани од знамето на САД, огномети, модни комбинации во црвена, сина и бела боја...
Инстаграм преплавен со фотографии од 4 јули: погледнете како познатите го прославија Денот на независноста (фото)

Проблеми во кралскиот двор: Кејт Мидлтон и Меган Маркл не се поднесуваат

Пред јавноста секогаш работите изгледаат совршено, но далеку од очите на јавноста работите не се толку со...
Проблеми во кралскиот двор: Кејт Мидлтон и Меган Маркл не се поднесуваат (фото)

Караоке во автомобил кое мора да го гледате: Пол Макартни го расплака Џејмс Корден

Џејмс Корден постојано бира различни познати ѕвезди за неговото караоке во автомобил и досега погледнавме...
Караоке во автомобил кое мора да го гледате: Пол Макартни го расплака Џејмс Корден (фото)

Кендис Сванапул ги сподели првите фотографии со бебето

Познатиот „ангел“ на Victoria's Secret се породи со второто дете, а сите со нетрпение очекувавме да ги ви...
Кендис Сванапул ги сподели првите фотографии со бебето (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com