ШОУ БИЗНИС

Ким Кардашијан повторно го разбранува интернетот со нејзиниот задник

Ким Кардашијан и нејзиниот задник ја красат насловната на магазинот "Paper".
Ким Кардашијан повторно го разбранува интернетот со нејзиниот задник (фото)

Чудни селебрити парови од 80-те години

Дали знаевте дека пред 3 децении Том Круз и Шер биле во врска? Никогаш не би помислиле дека Бред Пит и Кр...
Чудни селебрити парови од 80-те години (фото)

Роберт Дауни доби ќерка

Iron Man ја доби својата прва ќерка. Роберт Дауни и неговата жена Сузан вчера добија девојче кое се вика ...
Роберт Дауни доби ќерка (фото)

20 актери кои се идентични со ликовите кои ги глумеле

Кога се бира глумец кој треба да игра во биографски филм за некоја позната личност многу е важно тој да и...
20 актери кои се идентични со ликовите кои ги глумеле (фото)

Ријана гола за насловната на "Esquire"

На насловната страница на декемврискиот број на магазинот "Esquire" ќе се најде најголемата поп...
Ријана гола за насловната на "Esquire" (фото)

Славните со нови фризури

2014-та е година на драстичните промени кај фризурите на славните. Без разлика дали се работи за индивиду...
Славните со нови фризури (фото)

Славните на Halloween забавата организирана од Кејт Хадсон

Кејт Хадсон ја прослави својата прослава по повод "Halloween" и како хостеса беше маскирана во ...
Славните на Halloween забавата организирана од Кејт Хадсон (фото)

Како рапува Даниел Редклиф?

За ова видео не се користени никакви магии, иако Даниел рапува како светски-познатите рапери.
Како рапува Даниел Редклиф? (фото)

Хелен Мирен е новото заштитно лице на "L'Oreal"

“L'Oréal”, Париз само што објавија дека Хелен Мирен е нивното најново заштитно лице.
Хелен Мирен е новото заштитно лице на "L'Oreal" (фото)

Најсекси селебрити татковци

Без разлика на бурниот живот кој го водат холивудските ѕвезди, тие се нивните најголеми херои. Издвоивме ...
Најсекси селебрити татковци (фото)

Рене Зелвегер одговори на критиките за нејзиниот изглед

Се сеќавате ли на Рене Зелвегер? Кога Рене Зелвегер се појави на наградите на магазинот Elle во Беверли Х...
Рене Зелвегер одговори на критиките за нејзиниот изглед (фото)

Познатите во друштво во кое не сте ги виделе порано

Комбинацијата Брус Ли и Чак Норис дефинитивно може да боли. Понекогаш познатите луѓе се комбинираат навис...
Познатите во друштво во кое не сте ги виделе порано (фото)

Бијонсе и Џеј Зи позираат пред Мона Лиза

Бијонсе и Џеј Зи - најмоќниот пар на светот овие денови поминуваат време во престолнината на Франција. По...
Бијонсе и Џеј Зи позираат пред Мона Лиза (фото)

Анџелина Џоли доби титула "Леди"

Американската глумица Анџелина Џоли во Бакингамската палата ја запозна кралицата Елизабета втора која и д...
Анџелина Џоли доби титула "Леди" (фото)

Блејк Лајвли е бремена

На својата веб-страна Лајвли објави фотографии од бремени жени славејќи ги посебните моменти поврзани со ...
Блејк Лајвли е бремена (фото)

Мила Кунис и Ештон Качер ја покажаа ќеркичката

Мила Кунис и Ештон Качер, во средата навечер станаа родители на прекрасната мала ќеркичка, а вчера вечер,...
Мила Кунис и Ештон Качер ја покажаа ќеркичката (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com