ШОУ БИЗНИС

Џорџ Клуни и Амал Аламудин се венчаа

Дами и господа, најпосакуваниот ерген во Холивуд сега е семеен човек. Џорџ Клуни и Амал Аламудин се венча...
Џорџ Клуни и Амал Аламудин се венчаа (фото)

Амбер Роуз и Виз Калифа се разведуваат

Амбер Роуз поднесе документи за развод од Виз Калифа оваа недела. Тие се во брак 14 месеци и имаат син Се...
Амбер Роуз и Виз Калифа се разведуваат (фото)

Кој заработува најмногу од хип-хоп културата?

Одговорот гласи "Dr. Dre". Dr. Dre се искачи на листата на Форбс составена од клучните фигури во хип-хоп ...
Кој заработува најмногу од хип-хоп културата? (фото)

Роберт Патинсон има нова девојка

Долго време се зборува за потенцијалната девојка на убавецот и омилениот вампир Роберт Патисон. FKA twigs...
Роберт Патинсон има нова девојка (фото)

Слушнете го говорот на Ема Вотсон за полова еднаквост

Ема Вотсон е амбасадор на "United Nations Women Goodwill" веќе 6 месеци. Таа е креаторка на кампањата HeF...
Слушнете го говорот на Ема Вотсон за полова еднаквост (фото)

Ретки фотографии од Одри Хепбурн кои го покажуваат нејзиниот иконски шарм

Легендарната британска актерка Одри Хепбурн е дефинитивно незаборавна, без разлика дали сме филмски фанат...
Ретки фотографии од Одри Хепбурн кои го покажуваат нејзиниот иконски шарм (фото)

И Бијонсе има комплекси

Живееме во свет каде убавите и светски познати лица чувствуваат притисок за нивниот изглед. А, за тој пер...
И Бијонсе има комплекси (фото)

Ева Мендез роди ќеркичка, добредојде на малата Гослинг

Ева Мендез можеби никогаш не даде изјава за да ја потврди својата бременост, ниту пак им дозволи на фотог...
Ева Мендез роди ќеркичка, добредојде на малата Гослинг (фото)

6 работи кои не сте ги знаеле за Бети Пејџ

„Таа била неверојатна дама, култна поп икона која влијаела на сексуалноста, вкусот во модата, жена со огр...
6 работи кои не сте ги знаеле за Бети Пејџ (фото)

Вистинските имиња на познатите се здодевни како и секое друго име

Сите веќе знаеме дека вистинското име на Мадона е Мадона Луис Чиконе, но дали некогаш сте се запрашале ка...
Вистинските имиња на познатите се здодевни како и секое друго име (фото)

Нил Патрик Харис се венча со својот партнер

Нил Патрик Харис и Дејвид Буртка оваа сабота го кажаа судбоносното "да" во Италија. Оваа церемонија била ...
Нил Патрик Харис се венча со својот партнер (фото)

Принцот Вилијам и Кејт Мидлтон очекуваат второ дете

Принцот Вилијам и Кејт Мидлтон го очекуваат своето второ дете.Тие го потврдија ова, а принцот Вилијам изј...
Принцот Вилијам и Кејт Мидлтон очекуваат второ дете (фото)

Најголемите љубовни тријаголници на нашето време

Љубовните тријаголници постојат уште од почетокот на времето. Сведоци сме на на 20-от и 21-от век, каде м...
Најголемите љубовни тријаголници на нашето време (фото)

Ким Кардашијан потполно гола за британскиот GQ

Ким Кардашијан оваа недела беше прогласена за GQ жена на годината. По овој повод британскиот магазин напр...
Ким Кардашијан потполно гола за британскиот GQ (фото)

8 прекрасни мисли на Анџелина Џоли

Прекрасни мисли од една од најубавите и најуспешните актерки во Холивуд.
8 прекрасни мисли на Анџелина Џоли (фото)

Трејлерот за турнејата на Џеј Зи и Бијонсе

Овој трејлер е специјално направен за HBO. Погледнете ја блескавата Бијонсе како му ја пее "Bang Bang" на...
Трејлерот за турнејата на Џеј Зи и Бијонсе (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com