ШОУ БИЗНИС

Квин Латифа ги потврди озборувањата за новата девојка Ебони Николс

Квин Латифа е позната по тоа што си ја штити приватноста, но овој пат со својата нова девојка слободно си...
Квин Латифа ги потврди озборувањата за новата девојка Ебони Николс (фото)

Како и од што заработува Ким Кардашијан?

Прикажувањето на реално шоу можеби не гарантира многу пари, но изградувањето на брендот, проширувањето на...
Како и од што заработува Ким Кардашијан? (фото)

Почина актерот Робин Вилијамс

Оскаровецот актер и комичар Робин Вилијамс вчера бил пронајден мртов во неговиот дом во Тибурон, Калифорн...
Почина актерот Робин Вилијамс (фото)

Поп икони кои го сменија начинот на кој размислуваме за сексуалноста

Постојано гледаме листи за најсекси и најубави познати, но сите овие листи се веќе реперативни. Славните ...
Поп икони кои го сменија начинот на кој размислуваме за сексуалноста (фото)

Кои се најплатените актерки во Холивуд?

Forbes и оваа година ја објави листата за најплатени актерки, а резултатите можеби и ќе ве изненадат.
Кои се најплатените актерки во Холивуд? (фото)

Ријана носи машка долна облека во диско

Во средата, Ријана била забележана од страна на папараци како носи мал црн топ и машки бели боксерки. Сет...
Ријана носи машка долна облека во диско (фото)

Дали овие познати личности се реинкарнација на историски личности?

Овие сличности се само коинциденција од типот на „многу ми личиш на една другарка“, но сигурно има лица к...
Дали овие познати личности се реинкарнација на историски личности? (фото)

Актерки од 80тите и 90тите кои се уште игледаат неверојатно

Можеби се работи за генетика, можеби за можностите кои ги носи славата, вежбањето, или можеби во некој сл...
Актерки од 80тите и 90тите кои се уште игледаат неверојатно (фото)

Проблеми во рајот на Бијонсе и Џеј Зи?!

Ова е веста која не сакате да ја чуете денес! Најсакана славна двојка во Америка, Нолс-Картер денес е на ...
Проблеми во рајот на Бијонсе и Џеј Зи?! (фото)

23 дами од шоу бизнисот кои ќе направат да се чувствувате горди што сте жена

Во светот на шоу бизнисот постојат толку многу исклучителни и талентирани жени, кои секојдневно докажуваа...
23 дами од шоу бизнисот кои ќе направат да се чувствувате горди што сте жена (фото)

Значењето на тетоважите на Ријана

Освен што е позната по својата музика, Ријана е и тату икона. Погледнете ги тетоважите на Ријана и нивнит...
Значењето на тетоважите на Ријана (фото)

Најжешки разголени насловни во историјата

Славните секогаш изгледаат убаво и секси, без разлика дали ги гледаме на црвениот тепих или на нивните пр...
Најжешки разголени насловни во историјата (фото)

Шокантно видео од младоста на Анџелина Џоли

Во светските таблоиди одекна видео на кое оскаровката и меѓународната хуманитарка, не личи воопшто на она...
Шокантно видео од младоста на Анџелина Џоли (фото)

Google одредува на кого или што личат познатите!?

Дали често ви се случува вашите омилени холивудски ликови да ви заличат на некого, но не можете да се сет...
Google одредува на кого или што личат познатите!? (фото)

Бијонсе - најмоќна славна личност според Forbes

Ѕвездата која пее, танцува и го крева гласот за жените низ светот - Бијонсе, е прогласена за најмоќна сла...
Бијонсе - најмоќна славна личност според Forbes (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com