ШОУ БИЗНИС

Актерки кои никогаш не стареат

Иако немаат ни центиметар пластика на нив, овие дами изгледаат како да не стареат. Нивната убавина е иста...
Актерки кои никогаш не стареат (фото)

Познатите со стил од минатото не потсетуваат што значи да се биде „кул“

Нашето општество има постигнато огромни достигнувања во изминативе неколку децении, но патем имаме сосема...
Познатите со стил од минатото не потсетуваат што значи да се биде „кул“ (фото)

Најсекси фудбалери на светскиот фудбалски куп во Бразил

Додека мажите гледаат фудбал за да видат кој ќе победи, жените можат да гледаат фудбал за да видат кој е ...
Најсекси фудбалери на светскиот фудбалски куп во Бразил (фото)

Најбесмислени моменти од животот на Ким

Животот на Ким Кардашијан го следат милиони луѓе низ светот, секако, по нејзин избор. Годините кои таа ги...
Најбесмислени моменти од животот на Ким (фото)

Ѕирнете во новата „палата“ на Ријана

Поп ѕвездата Ријана одлучи да ја продаде нејзината куќа во Лос Анџелес (за 15 милиони долари!) и да изнај...
Ѕирнете во новата „палата“ на Ријана (фото)

Анџелина Џоли низ годините

Анџелина Џоли за прв пат се појави на филмското платно заедно со својот татко Jon Voight во филмот „Looki...
Анџелина Џоли низ годините (фото)

10 пати кога Ријана се појавила речиси топлес во јавност

Ријана секогаш била без пардон, а токму поради тоа и ја сакаме. Транспарентниот фустан во кој ја прими на...
10 пати кога Ријана се појавила речиси топлес во јавност (фото)

Ријана со храбар фустан ја подигна наградата за Модна икона на годината

Откако се појави топлес на насловната на француското списание Lui, Ријана веќе нема што да крие. Оваа год...
Ријана со храбар фустан ја подигна наградата за Модна икона на годината (фото)

Што кријат славните мажи во своите гаќи?

За да ја забележите испакнатоста на гаќите на овие познати мажи нема да ви биде потребна лупа или 3Д наоч...
Што кријат славните мажи во своите гаќи? (фото)

Бред Пит доби бокс во фаца

Бред Пит, 50 годишната филмска ѕвезда доби бокс во фаца, но и го возврати ударот, пред полицијата да реаг...
Бред Пит доби бокс во фаца (фото)

17 контроверзни насловни на популарните забавни списанија

Во изминативе месеци на насловните на познатите светски списанија се појавија неколку убавици, кои не се ...
17 контроверзни насловни на популарните забавни списанија (фото)

Првите официјални свадбени фотографии од свадбата на Ким и Кание

Ви здосади од Ким и Кание?! Секако дека не! Сега E! ги објави првите официјални фотографии од свадбена це...
Првите официјални свадбени фотографии од свадбата на Ким и Кание (фото)

Што сè се најде во предбрачниот договор на Ким и Кание Вест?

Пред раскошната венчавка во Италија, Ким Кардашијан и Кание Вест потпишаа предбрачен договор чија максима...
Што сè се најде во предбрачниот договор на Ким и Кание Вест? (фото)

Славните дами ви порачуваат - сакајте си го телото!

Тие се славни, богати и изгледаат прекрасно, но во суштина се обични жени како сите нас. Тие сосема јасно...
Славните дами ви порачуваат - сакајте си го телото! (фото)

15 најекстравагантни венчавки на сите времиња

Сега кога свадбата на годината е главната вест по сите светски портали, време е за малку свадбена носталг...
15 најекстравагантни венчавки на сите времиња (фото)

Првата фотографија од венчавката на Ким и Кание

Ким Кардашиан и Кание Вест се венчаа. Всушност, тие се венчани „на хартија“ веќе некое време, но сега се ...
Првата фотографија од венчавката на Ким и Кание (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com