ШОУ БИЗНИС

Гламурот на Канскиот филмски фестивал низ фотографии

Веќе 10 дена француската ривиера е местото на настанот, каде многу ѕвезди зачекорија на црвениот тепих. ...
Гламурот на Канскиот филмски фестивал низ фотографии (фото)

Кристијано Роналдо се соблече за шпанскиот Vogue

Руската убавица и суперстар фудбалерот, по пример на Кание и Ким се појавија на шпанскиот Vogue, но во мн...
Кристијано Роналдо се соблече за шпанскиот Vogue (фото)

Кој во Холивуд се бакнува најдобро?

Бакнувањето е супер! Без разлика на тоа дали се работи за првиот бакнеш исполнет со возбуда, или пак за и...
Кој во Холивуд се бакнува најдобро? (фото)

17 причини поради кои треба да го следите Зак Ефрон на Инстаграм

Зак Ефрон е еден од Холивудските симпатии веќе една декада. По неодамнешното појавување без маица на MTV ...
17 причини поради кои треба да го следите Зак Ефрон на Инстаграм (фото)

Почина Х.Р. Гигер, уметникот кој го оживеа "Alien"

Ханс Рудолф Гигер, уметникот кој го оживеa вонземјанинот во класикот на Ридли Скот “Аlien”, почина на 74 ...
Почина Х.Р. Гигер, уметникот кој го оживеа "Alien" (фото)

Најектравагантните погреби на познатите

Со цела почит кон починатите, славните сакаат да бидат единствени во животот, но и во смртта. Она што се ...
Најектравагантните погреби на познатите (фото)

Шокантно видео на кое Соланж физички го напаѓа Џеј Зи

На видеото јасно може да се види нападот - Соланж избувнува во бес и го напаѓа Џеј Зи, а еден од телохран...
Шокантно видео на кое Соланж физички го напаѓа Џеј Зи (фото)

Каква мајка, таква ќерка

Ќерките на познатите ѕвезди освен што имаат убави и талентирани мајки, имаат наследено и одлични гени. Од...
Каква мајка, таква ќерка (фото)

Надреалната рајдер листа на кралицата Би и Џиј Зи

Точно 4444 M&M поделени во 4 златни сада, чоколадна фонтана, када полна до половина, 40 круни кои ќе и би...
Надреалната рајдер листа на кралицата Би и Џиј Зи (фото)

Зошто Мадона не беше на Мет Галата?

Мадона беше отсутна на црвениот тепих и постираше фотографија на Instragram за да објасни зошто нејзиниот...
Зошто Мадона не беше на Мет Галата? (фото)

Кети Пери е копија на лик од стрип?

Можеби ние не сме растеле со стриповите на Арчи Комикс, но во Америка стрипот за Кети Кин се објавува во ...
Кети Пери е копија на лик од стрип? (фото)

Конечно се случи и тоа! Кание и Ким се венчаа (барем на хартија)

По спектакуларната насловна за Vogue, сите се прашуваат како ќе изгледа нивната свадба? Кој ќе го дизајни...
Конечно се случи и тоа! Кание и Ким се венчаа (барем на хартија) (фото)

Најекстравагантни постови на познатите на Инстаграм

Овие луѓе навистина не знаат што да прават со парите!
Најекстравагантни постови на познатите на Инстаграм (фото)

Ријана гола во француското списание Lui

Ријана, реге поп суперстар секс симболот никогаш не се плашела да покаже малку кожа. Но, од последниве фо...
Ријана гола во француското списание Lui (фото)

Сега, кога Џорџ Клуни е верен човек, погледнете ја долгата листа на неговите претходни партнерки

Големата вест за веридбата на Џорџ Клуни одекна низ светските медиуми овој викенд, но пред да „се врзе“ К...
Сега, кога Џорџ Клуни е верен човек, погледнете ја долгата листа на неговите претходни партнерки (фото)

Славните без шминка

Во последно време, селфи фотографиите се Интернет сензација па ни славните не отстапуваат од овој тренд. ...
Славните без шминка (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com