ШОУ БИЗНИС

Најсекси разголени мажи во Холивуд

Девојки, расчистете го теренот околу вас, опуштете се и подгответе се за плакнење очи, бидејќи вакви мажи...
Најсекси разголени мажи во Холивуд (фото)

Лупита Нионго најубава жена за 2014 според People

Oскаровката Лупита Нионго, која оваа година стана првата црна жена амбасадор на козметичкиот гигант Lanc&...
Лупита Нионго најубава жена за 2014 според People (фото)

Како изгледаат куќите на познатите

Славните личности се обични луѓе како сите нас... само што тие живеат во куќи 10 пати поголеми од нашите....
Како изгледаат куќите на познатите (фото)

9 засрамувачки реклами на славните

Сите морале да почнат некаде. Пред да почнат да заработуваат милиони, Холивудските ѕвезди, биле дел од ма...
9 засрамувачки реклами на славните (фото)

Селфи на Дејвид и Викторија Бекам после секс

На 40от роденден на Викторија Бекам, таа и нејзиниот сопруг Дејвид решија да им се придружат на славните ...
Селфи на Дејвид и Викторија Бекам после секс (фото)

Режисерот на 'X-Men' обвинет за силување на тинејџер

Познатиот Холивудски режисер Брајан Сингер, кој во последно време е актуелен со филмот 'X-Men' се соочува...
Режисерот на 'X-Men' обвинет за силување на тинејџер (фото)

Шминкерот на Бијонсе користи видовити способности за да и ја одреди бојата на карминот

Се што ви треба за да изгледате како Бијонсе е самодоверба, квалитетен хидратантен крем и шминкер со видо...
Шминкерот на Бијонсе користи видовити способности за да и ја одреди бојата на карминот (фото)

Kатарина Ивановска основа хуманитарна фондација

Катарина Ивановска, познатата по својата убавина и светска кариера, влегува во филантропските води и го о...
Kатарина Ивановска основа хуманитарна фондација (фото)

Познатите на Coachella 2014

Два викенда, три дена, уметнички инсталации и скулптури, многу музички жанрови, вклучувајќи хип-хоп, рок,...
Познатите на Coachella 2014 (фото)

Што правеле пред да станат славни?!

Славните не биле секогаш така гламурозни како денес. Всушност поголемиот дел од Холивудската елита имале ...
Што правеле пред да станат славни?! (фото)

15 работи кои не сте ги знаеле за Мерилин Монро

Ако сте фан на Мерилин Монро и ако секогаш кога ќе видите слика од неа воздивнувате, сигурно секогаш сака...
15 работи кои не сте ги знаеле за Мерилин Монро (фото)

Лејди Гага ја украла својата сценска персона

Лејди Гага е обвинета за кредење од многу луѓе, од денс звуците на Мадона до готскиот изглед на Мерлин Ме...
Лејди Гага ја украла својата сценска персона (фото)

17 факти кои сигурно не ги знаете за Леонардо Ди Каприо

Леонардо Ди Каприо е еден од најпознатите холивудски ѕвезди. Нема филм во кој тој не блеска со својата ха...
17 факти кои сигурно не ги знаете за Леонардо Ди Каприо (фото)

Џејмс Франко заведува млади девојки на Инстаграм

Џејмс Франко има неколку навистина лоши денови. Имено, тој се обидел да заведе 17 годишна девојка на Инст...
Џејмс Франко заведува млади девојки на Инстаграм (фото)

Тој е претерано секси во долна облека

Можеби има 38 години, но сè уште изгледа неверојатно секси во долна облека. <br /> <br /&g...
Тој е претерано секси во долна облека (фото)

Бијонсе пред тужба

Две обожавателки на Бијонсе одлучиле да ја тужат Бијонсе, организаторот и ...
Бијонсе пред тужба (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com