ШОУ БИЗНИС

Конечно откриена причината за разводот на Гвинет Палтроу и Крис Мартин

Иако навидум изгледаа како среќна двојка на бракот помеѓу Гвинет и Крис му дојде крајот. Тие се вeнчаа во...
Конечно откриена причината за разводот на Гвинет Палтроу и Крис Мартин (фото)

Публиката разочарана од крајот на How I Met Your Mother

Некои велат дека серија беше завршена многу пред да се емитува последната епизода, поради ролеркостерот н...
Публиката разочарана од крајот на How I Met Your Mother (фото)

Дали овие ѕвезди направиле пластични операции?!

На овие пред и потоа фотографии овие дами изгледаат сосема поинаку. За што се работи, шминка, пластична х...
Дали овие ѕвезди направиле пластични операции?! (фото)

Џони Деп ја потврди веридбата со Амбер Херд носејќи го нејзиниот прстен

Џони Деп е забeлежан со светкав дијамантски прстен на раката. Кој вели дека само жените треба да носат ве...
Џони Деп ја потврди веридбата со Амбер Херд носејќи го нејзиниот прстен (фото)

Познати личности кои никогаш не го менуваат изразот на лицето

Овие 10 личности без разлика кога и каде се сликаат, имаат ист израз на лице. Сигурно овие пози им се доб...
Познати личности кои никогаш не го менуваат изразот на лицето (фото)

Најпопуларни машки порно глумци

Без разлика дали гледате порно филмови или не, сигурно ќе ве интересира кој се најде на листата на најсек...
Најпопуларни машки порно глумци (фото)

Орладно Блум ќе добие ѕвезда на булеварот на славните

Блум ќе биде ја добие 2521вата ѕвезда во категоријата на ѕвезди во филмската индустрија. Актерите Форест ...
Орладно Блум ќе добие ѕвезда на булеварот на славните (фото)

Мила Кунис е бремена?

Низ Холивуд веќе неколку пати проструи ваква вест, но сега според порталот E!, кои први ја објавија веста...
Мила Кунис е бремена? (фото)

200.000 евра за Даниел? Погледнете што добија првопласираните

Дали победникот на Х-Фактор ќе добие награда од 200.000 евра, автомобил Мини Купер, животно осигурување, ...
200.000 евра за Даниел? Погледнете што добија првопласираните (фото)

Кога фановите ќе ги нападнат своите познати идоли се случува ова...

Познатите се навикнати на постојаното следење од папараците и фановите, но и тие се само луѓе и понекогаш...
Кога фановите ќе ги нападнат своите познати идоли се случува ова... (фото)

Најголемите креативни умови фотографирани „во елемент“

Обожувани ширум светот поради нивната креативност на полето на музиката, спортот, уметноста и технологија...
Најголемите креативни умови фотографирани „во елемент“ (фото)

Кермит и Гица во Ким и Кание издание

Откако вчера беа објавени фотографиите од фотосесијата на Ким Кардашиан и Кание Вест за Vogue, Мапетите о...
Кермит и Гица во Ким и Кание издание (фото)

Kим Кардашиан конечно доби насловна на Vogue

Кралицата на реалните шоуа, конечно беше одбрана од Ана Винтор да ја краси насловната на најуспешното мод...
Kим Кардашиан конечно доби насловна на Vogue (фото)

Новата девојка на Џорџ Клуни е надвор од неговата лига

Освен што има импресивна кариера, зборува течно француски и арапски, и успева да ги спои двата квалитети ...
Новата девојка на Џорџ Клуни е надвор од неговата лига (фото)

Славни личности кои за влакно ја одбегнале смртта

Иако се вели дека ако смртта наумила да те стигне, нема да можеш да и избегаш, овие познати личности се д...
Славни личности кои за влакно ја одбегнале смртта (фото)

Автобусот на Мајли Сајрус за турнејата Bangerz се вивна во пламен

Еден од автобусите со кои Мајли Сајрус патува на турнејата Bangerz се запали и беше сосема уништен, во по...
Автобусот на Мајли Сајрус за турнејата Bangerz се вивна во пламен (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com