ШОУ БИЗНИС

Невозможни идеални славни двојки

Можеби кога би живееле во друго време, некои од овие двојки ќе беа нашите омилени славни парови. Но, за ж...
Невозможни идеални славни двојки (фото)

Кортни Лав тврди дека го нашла исчезнатиот Малезиски авион

Малезискиот авион кој на 8ми март, со 239 патници и екипаж, исчезна за време на летот од Куала Лумпур до ...
Кортни Лав тврди дека го нашла исчезнатиот Малезиски авион (фото)

Најскапи венчавки што завршиле со развод

Кога станува збор за венчавки, познатите личости не ги штедат своите пари. Тие трошат милиони долари за д...
Најскапи венчавки што завршиле со развод (фото)

40 Факти од животот на познатите што сигурно не ги знаете

По ова што ќе го прочитате, веројатно никогаш повеќе нема да ги гледате овие луѓе со исти очи. Некои од о...
40 Факти од животот на познатите што сигурно не ги знаете (фото)

Славни личности кои од грди пајчиња се претвориле во принцези и принцови

Денес се репер за убавина, но некогаш и тие биле само обични девојчи и момчиња кои имале свои не толку уб...
Славни личности кои од грди пајчиња се претвориле во принцези и принцови (фото)

Само Vogue може да направи вакво интервју со Сара Џесика Паркер

После големата турнеја за промоција на новата колекција на чевли, Сара Џесика Паркер конечно најде време ...
Само Vogue може да направи вакво интервју со Сара Џесика Паркер (фото)

Славни лица кои треба да му се заблагодарат на својот забар

Благодарение на вештите раце на стоматолозите, овие славни личности добиле нова и дефинитивно поубава нас...
Славни лица кои треба да му се заблагодарат на својот забар (фото)

Тејлор Свифт е најплатената музичарка во светот

Billboard секоја година издава листа на најплатени музичари, а оваа година најдобрите остварувања вклучув...
Тејлор Свифт е најплатената музичарка во светот (фото)

Карикатури од Мајли Сајрус за отварањето на Bangerz

Секој кој имал прилика да расте со шоуто на Рен и Стимпи бил сведок на многу луди и откачени визуелни сце...
Карикатури од Мајли Сајрус за отварањето на Bangerz (фото)

Мајли и Кети Пери се караат преку пораки

Бакнежот што и го подели Мајли на Кети за време на нејзината изведба на песната 'Wrecking Ball', освен шт...
Мајли и Кети Пери се караат преку пораки (фото)

Леонардо Ди Каприо конечно доби Оскар

Сите негови обожаватели беа воочливо разочарани, откако дознаа дека Леонардо Ди Каприо и овој пат не го д...
Леонардо Ди Каприо конечно доби Оскар (фото)

Клои Кардашиан ограбена!

Клои Кардашиан и Ламар Одом можеби не се веќе заедно, но заедно ќе мораат да се справуваат со кражбата во...
Клои Кардашиан ограбена! (фото)

Сите тетоважи на Џастин Бибер фотографирани во полициска станица

Се сеќавате кога Џастин Бибер на почетокот на годинава беше уапсен за возење под дејство на нелегални суп...
Сите тетоважи на Џастин Бибер фотографирани во полициска станица (фото)

Интернетот го скрши Лео од зезање

Неделата беше тажен, тажен ден. Леонардо ди Каприо повторно не доби Оскар. И, покрај тоа што е номиниран ...
Интернетот го скрши Лео од зезање (фото)

Фотографии од оскаровските After - parties

Погледнете како се забавуваа познатите личности на забавите кои се одржаа по Oскарите. Некои од нив изгле...
Фотографии од оскаровските After - parties (фото)

Што се случуваше зад сцената на Оскарите?

Ellen Degeneres ги направи овогодинешните Оскари незаборавно шоу. Секоја нејзина реченица предизвикуваше ...
Што се случуваше зад сцената на Оскарите? (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com