ШОУ БИЗНИС

Фамозните аутфити на Ријана на Париската модна недела

Париската модна недела, без сомнение најкреативната од сите интернационални модни недели, е во полн ек, и...
Фамозните аутфити на Ријана на Париската модна недела (фото)

Скарлет Јохансон очекува бебе!

Скарлет Јохансон ќе биде мајка! 29 годишната актерка и нејзиниот свршеник Romain Dauriac гордо објавија д...
Скарлет Јохансон очекува бебе! (фото)

Што добија „губитниците“ како утешна награда?

Додека најсреќните си заминаа дома со златна статуетка, ни останатите номинирани не останаа со празни рац...
Што добија „губитниците“ како утешна награда? (фото)

Џенифер Лоренс повторно се сопна!

Прави фаци секој пат кога ќе ја фатат камерите и успева да се сопне на секое издание на Оскаровското шоу....
Џенифер Лоренс повторно се сопна! (фото)

Мила Кунис и Ештон Качер се верија

Уште од That '70s Show Ештон Качер и Мила Кунис беа еден од омилените парови на малите екрани, а сега...
Мила Кунис и Ештон Качер се верија (фото)

Кумски врски во Холивуд

Кога луѓето бираат кум за своите деца, најчесто тоа е некој близок на семејството кој може да ги инспирир...
Кумски врски во Холивуд (фото)

Нашиот Мето Јовановски во најновата светска реклама на Хајнекен

Мето Јовановски роден во 1946 година е македонски актер. Неговата актерска кариера започнала на сцената н...
Нашиот Мето Јовановски во најновата светска реклама на Хајнекен (фото)

Семејниот албум на Бијонсе и Џеј Зи

Кога прв пат почнаа да излегуваат заедно, сите велаа дека Бијонсе и Џеј Зи се пар од хип хоп рајот. Со до...
Семејниот албум на Бијонсе и Џеј Зи (фото)

Кристина Агилера ќе биде мајка по втор пат

Пред само неколку дена Кристина Агилера на твитер напиша дека, сега веќе нејзиниот свршеник, Мет Ралтел ј...
Кристина Агилера ќе биде мајка по втор пат (фото)

Што кога не би биле познати?

Бијонсе и Дејвид Бекам секогаш, дури и кога ќе ги фатат без шминка, изгледаат одлично. Но, дали би изглед...
Што кога не би биле познати? (фото)

Родителите згрозени, сакаат да ги рефундираат картите за концертите на Мајли Сајрус

Никој не се сомневаше дека турнејата Bangerz на Мајли Сајрус ќе ги бутне границите на нејзиното уметничко...
Родителите згрозени, сакаат да ги рефундираат картите за концертите на Мајли Сајрус (фото)

Кејт Аптон во безтежинска состојба

Славната актерка и модел Кејт Аптон, освен во рекламите за костими за капење во кои се појавува заедно со...
Кејт Аптон во безтежинска состојба (фото)

Познати кои ја обожуваат јогата

Ако секогаш сте се прашувале како на познатите им успева секогаш да изгледаат толку добро, одговорот е де...
Познати кои ја обожуваат јогата (фото)

Кара Делевињ и Мишел Родригез официјално се пар

Не треба да сте експерт за врски за да сфатите дека Кара Делевињ и Мишел Родригез се повеќе од пријателки...
Кара Делевињ и Мишел Родригез официјално се пар (фото)

Згодни ѕвезди со слатки миленичиња

Има ли нешто што девојки сакаат повеќе да видат од згоден маж со своето слатко куче? Секако дека има, поз...
Згодни ѕвезди со слатки миленичиња (фото)

Сајмон Кауел стана татко

Сајмон Кауел, кога најдобро го знаеме како судија на музичките натпревари како X Factor и American Idol, ...
Сајмон Кауел стана татко (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com