ШОУ БИЗНИС

Кралицата Ирена Ристиќ ја покажа својата моќ на сцената

Во средата навечер во новиот објект на Македонскиот народен театар беше изведена премиерата на претстават...
Кралицата Ирена Ристиќ ја покажа својата моќ на сцената (фото)

Лил Ким ќе стане мајка

Рап пејачката Лил Ким вчера на афтер забавата на The Blonds' Fashion Week во Њујорк откри дека е бремена....
Лил Ким ќе стане мајка (фото)

Дејвид Бекам ги посети жртвите од тајфунот на Филипини

Поранешниот фудбалер Дејвид Бекам и амбасадор на добрата волја на УНИЦЕФ, отпатува во уништениот град Так...
Дејвид Бекам ги посети жртвите од тајфунот на Филипини (фото)

Најпосакуваните жени во 2014

Како и секоја година така и оваа Британското интернет списанието Ask Men ги замоли своите читатели да ги ...
Најпосакуваните жени во 2014 (фото)

Романтични предлози за брак на познатите

Сите сакаме романтични љубовни приказни, а уште повеќе романтични предлози за брак. Кога ќе чуеме дека не...
Романтични предлози за брак на познатите (фото)

Кристин Стујард е поетеса?

Кристин Стујард е на насловната страница за мартовското издание на Marie Claire, а во интервјуто таа ја ч...
Кристин Стујард е поетеса? (фото)

Полусестрата на Џулија Робертс е пронајдена мртва

Полусестрата на Џулија Робертс е пронајдена мртва во Лос Анџелес во домот на нејзина пријателка. Ненси Мо...
Полусестрата на Џулија Робертс е пронајдена мртва (фото)

Погледнете ја атмосфетрата на пред оскаровскиот ручек

Повеќе од 150 номинирани за Оскар, во понеделникот пристигнаа во Beverly Hills хотелот, да ги прослават с...
Погледнете ја атмосфетрата на пред оскаровскиот ручек (фото)

Еве како изгледа кога Гвен Стефани прави baby shower

Иако Гвен Стефани е на Инстаграм само кратко време, сепак таа бргу стана една од омилените. Нејзиниот прв...
Еве како изгледа кога Гвен Стефани прави baby shower (фото)

Шаја Лабаф: „Не сум повеќе славен“

Шиа Лабаф го привлече вниманието на премиерата на контроверзниот филм на Ларс фон Триер – Nymphomaniac, п...
Шаја Лабаф: „Не сум повеќе славен“ (фото)

Најзгодните познати мајки

Овие познати личности биле трудни и тоа неколку пати и сега ја имаат обврската да бидат мајки. Но и покра...
Најзгодните познати мајки (фото)

Кога славните ја изгубиле невиноста?

Славните ѕвезди најчесто се многу таинствени кога станува збор за нивниот личен живот - за тоа каде живеа...
Кога славните ја изгубиле невиноста? (фото)

Селебрити двојници

Природата е чудесен дизајнер. На сите им дава посебна карактеристика со која ги издвојува од останатите....
Селебрити двојници (фото)

Џеј Лено се збогува со публиката

Американската ТВ ѕвезда Џеј Лено, по 22 години работа во популарната емисијата “The Тonight Show” на мреж...
Џеј Лено се збогува со публиката (фото)

8 Контроверзни работи што Ријана смее да ги прави, а Џастин Бибер не!

2014-та за Бибер стана пеколна. Лижење гради, пушење марихуана и апсење за брзо возење се само неколку од...
8 Контроверзни работи што Ријана смее да ги прави, а Џастин Бибер не! (фото)

Ѕвездите без шминка во Холивуд портофолиото на Vanity Fair

Професионалните фотографиите од познатите обично вклучуваат црвен тепих, дизајнерски фустани и накит и мн...
Ѕвездите без шминка во Холивуд портофолиото на Vanity Fair (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com