ШОУ БИЗНИС

Ден на татковците: Инстаграм фотографии на познатите личности

Секоја година во САД на 17 јуни се прославува Денот на татковците. Оваа година повторно по тој повод позн...
Ден на татковците: Инстаграм фотографии на познатите личности (фото)

Најпознатите изреки на Одри Хепберн

Кога ви треба охрабрување, инспирација или неколку збора кои ќе го осветлат вашиот светоглед прочитајте н...
Најпознатите изреки на Одри Хепберн (фото)

Кои се вистинските имиња на модните икони

Сега можете да ги дознаете вистинските имиња на познатите модни икони!
Кои се вистинските имиња на модните икони (фото)

Започна турнејата „On The Run II“: на првиот концерт Бијонсе и Џеј Зи ги покажаа близначињата

Вчера, официјално започна турнејата и познатите ѕвезди настапија на стадионот „Principality“ во Кардиф, В...
Започна турнејата „On The Run II“: на првиот концерт Бијонсе и Џеј Зи ги покажаа близначињата (фото)

Како Меланија Трамп успева да го одржува својот изглед

Меланија Трамп со години изгледа исто, ја одржува истата килажа и истата форма на тело. Мораме да признае...
Како Меланија Трамп успева да го одржува својот изглед (фото)

Нов холивудски пар: актери за кои никогаш не би претпоставиле дека се во љубовна врска

Во светот на познатите секојдневно се случуваат нови работи, додека едни раскинуваат, други започнуваат н...
Нов холивудски пар: актери за кои никогаш не би претпоставиле дека се во љубовна врска (фото)

Ариана Гранде ја сподели првата фотографија со новото момче

24-годишната пејачка е во љубвна врска со 24-годишниот Пит Дејвидсон, а тоа го потврди со фотографијата к...
Ариана Гранде ја сподели првата фотографија со новото момче (фото)

Дали Ники Минаж и Еминем се навистина во врска?

Во последно време Ники Минаж и Еминем се во центарот на вниманието и обожавателите се навистина љубопитни...
Дали Ники Минаж и Еминем се навистина во врска? (фото)

Прва фотографија од синчето и ќеркичката на Криси Тиген и Џон Леџенд

Сега обожавателите на славниот пар се разнежнија на фотографијата која познатиот модел ја сподели од двет...
Прва фотографија од синчето и ќеркичката на Криси Тиген и Џон Леџенд (фото)

Џена Деван: „Чувствувам радост и слобода и возбуда за новото поглавје од мојот живот“

Џена Деван зборува отворено по разделувањето со Ченинг Тејтум.
Џена Деван: „Чувствувам радост и слобода и возбуда за новото поглавје од мојот живот“ (фото)

Криси Тиген ја сподели првата фотографија од синчето Мајлс

Минатата недела Криси Тиген и Џон Леџенд станаа родители по втор пат, а сега конечно можеме да ја видиме ...
Криси Тиген ја сподели првата фотографија од синчето Мајлс (фото)

Која кралска свадба е вашиот фаворит - на Кејт Мидлтон и Вилијам или Меган Маркл и Хари

Откако во ноември беше објавено дека принцот Хари и Меган Маркл се верени, нивната свадба е главна тема з...
Која кралска свадба е вашиот фаворит - на Кејт Мидлтон и Вилијам или Меган Маркл и Хари (фото)

10 докази дека Хари и Меган секогаш ќе си го чуваат грбот

Да се потсетиме уште еднаш зошто тие двајца се создадени еден за друг и секогаш ќе си го чуваат грбот.
10 докази дека Хари и Меган секогаш ќе си го чуваат грбот (фото)

Принцеза во Кан: Емилија Кларк во кралски виолетов фустан на црвениот тепих

Емилија Кларк вчера стана главна ѕвезда на Канскиот филмски фестивал, откако на црвениот тепих се појави ...
Принцеза во Кан: Емилија Кларк во кралски виолетов фустан на црвениот тепих (фото)

Повторно бунтовничка: Кристен Стјуарт против правилата на црвениот тепих во Кан

На црвениот тепих на Канскиот филмски фестивал постои правило за носење на чевли на висока потпетици, па ...
Повторно бунтовничка: Кристен Стјуарт против правилата на црвениот тепих во Кан (фото)

12 докази дека Роузи Хантингтон Вајтли е згодна мајка

Модел на Victoria's Secret, сопруга и мајка - жена на која сите ѝ завдиуваат
12 докази дека Роузи Хантингтон Вајтли е згодна мајка (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com