ШОУ БИЗНИС

Селена Гомез била тајно на рехабилитација?!

Истоштената и емоционално скршена Селена Гомез има тајни кои не им ги кажува на своите фанови. Сепак, мед...
Селена Гомез била тајно на рехабилитација?! (фото)

Најзгодниот гинеколог во светот?!

Девојки ова е лекарот кој ви треба. Ви го претставуваме д-р Мануел Рико...
Најзгодниот гинеколог во светот?! (фото)

Познати личности кои го победиле ракот

Во чест на светскиот ден за борба со ракот, ви претставуваме дел од славните личности кои успеале да ја п...
Познати личности кои го победиле ракот (фото)

10 Селфис на познатите кои ќе ве инспирираат да вежбате

Селфи од салата за вежбање не е ништо ново. Но, неодамна овој тренд го достигна врвот кога Ким Кардашиан ...
10 Селфис на познатите кои ќе ве инспирираат да вежбате (фото)

Мајли гола на насловната на магазинот W

Мајли Сајрус не е воопшто срамежлива, а овој пат се појави гола на насловната страница на магазинот W, и ...
Мајли гола на насловната на магазинот W (фото)

Почина оскаровецот Филип Сејмор Хофман

Безживотното тело на актерот Philip Seymour Hoffman денес беше пронајдено во неговиот апартман во Менхете...
Почина оскаровецот Филип Сејмор Хофман (фото)

10 Испади на славните

Славните понекогаш ненамерно покажуваат повеќе од што би сакале да видиме...
10 Испади на славните (фото)

Како би изгледале познатите кога би биле дебели?

Со помош на маѓијата на фото-шопот, не треба да си замислуваме какви би биле познатите кога мноооогу би с...
Како би изгледале познатите кога би биле дебели? (фото)

Кејт Хадсон и синовите во нова реклама за Ann Taylor

Актерката Кејт Хадсон заедно со синовите ќе се појави во новата кампања на Ann Taylor за Пролет 2014. Неј...
Кејт Хадсон и синовите во нова реклама за Ann Taylor (фото)

Универзитет во Њујорк воведува нов предмет - Бијонсе!

Бијонсе, поп ѕвездата која во моментов добива најмногу внимание, сега ќе биде истражувана и во академскит...
Универзитет во Њујорк воведува нов предмет - Бијонсе! (фото)

Тестот на Џастин Бибер позитивен на марихуана

Токсиколошките тестови направени откако Бибер беше уапсен и обвинет за возење под дејство на алкохол и др...
Тестот на Џастин Бибер позитивен на марихуана (фото)

Најзгодни трудници во светот на познатите

Познато е дека жените блескаат во текот на бременоста, но во Холивуд изгледа ова е уште понагласено. За Х...
Најзгодни трудници во светот на познатите (фото)

Џони Деп пред да стане познат

Пред да стане познат актер, Џони Деп свирел во бендот The Kids. Погледнете го ова видео од 1982, на кое б...
Џони Деп пред да стане познат (фото)

Што ќе прави Џaстин Бибер за Валентин?

Сигурно сите тинејџерки се прашуваат што ќе прави нивниот омилен пејач за денот на вљубените. Тоа што ќе ...
Што ќе прави Џaстин Бибер за Валентин? (фото)

33 геј и стрејт двојки се венчаа на Греми наградите!

На овогодинешните Греми награди се случи нешто брилијантно: 33 геј и стрејт парови се венчаа, притоа не к...
33 геј и стрејт двојки се венчаа на Греми наградите! (фото)

Најоткачените аутфити забележани на Греми наградите низ годините

Погледнете ги најоткачените аутфити на доделувањата на Греми наградите низ изминатите години. Овие аутфит...
Најоткачените аутфити забележани на Греми наградите низ годините (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com